Prečo je dôležité oplotenie pozemku a domu?
Prečo je dôležité oplotenie pozemku a domu?

Oplotenie pozemku je dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje nielen bezpečnosť, ale tiež estetiku okolia domu. Veľa ľudí výstavbu plota odkladá, ale časom zistia, že prichádzajú o súkromie a vystavujú sa zvýšenému riziku zlodejov i nepriaznivých poveternostných podmienok. Aké sú hlavné argumenty pre stavbu kvalitného plota?

Oplotenie domu pre bezpečnosť a ako hluková bariéra

Ploty slúžia ako fyzická bariéra, ktorá chráni váš majetok pred nežiadanými návštevníkmi – zlodejmi a vandalmi. Medzi najodolnejšie patria betónové ploty. Ak na plot nainštalujete aj bezpečnostnú kameru, stupeň ochrany majetku zvýšite. Nielen vniknutie zvonku do vnútra je nebezpečné. Rodiny s malými deťmi a domácimi zvieratami by mali oplotenie zvážiť z dôvodu rizika vybehnutia detí a maznáčikov na rušnú ulicu.

Ak bývate v dome, ktorý sa nachádza v blízkosti lesa alebo lúky, rizikom sa stávajú divoké zvieratá. Zvieratá na pozemok bez plota ľahko preniknú, spôsobia škody v záhrade, zničená bude zemina i rastliny, môžu ohroziť úžitkové zvieratá alebo dokonca ublížiť deťom. Niektoré typy plotov poskytujú ochranu pred poveternostnými podmienkami. Napríklad vysoké ploty slúžia ako bariéra proti vetru, čím chránia rastliny a záhradu pred poškodením silným vetrom. Ploty v určitých oblastiach znižujú eróziu pôdy.

Pocit bezpečia znásobí vytvorenie súkromia. Ploty poskytujú ochranu pred zvedavými pohľadmi susedov a okoloidúcich. V niektorých oblastiach sú domy postavené tak blízko vedľa seba, že by vám sused doslovne vidiel do taniera. Oplotenie zníži i mieru hluku. Ploty z betónu sú v tomto smere najviac nápomocné a izolujú zvuky z ulice.

Oplotenie pre estetiku a zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Mnohé ploty sú priam pastvou pre oči. Stávajú sa estetickým prvkom, ktorý zlepší vzhľad domu. Správne vybraný plot zvýši atraktivitu domu, dodá mu charakter a priaznivo vplýva na hodnotu nehnuteľnosti v prípade predaja. Existuje veľa typov plotov, ktoré môžete prispôsobiť štýlu vášho domu a osobným preferenciám – drevené, kované a okrasné betónové ploty. Ploty sa dajú ozdobiť kvetmi, rastlinami alebo pred plot môžete postaviť vyvýšené betónové záhony.

Oplotenie ako hranica medzi pozemkami

Plot predstavuje aj vytýčené hranice medzi pozemkami. Jasne vymedzené hranice sú ochranou proti sporom so susedmi. Ploty vám pomôžu kontrolovať, kto vstupuje na váš pozemok. Betónové ploty s bránou na diaľkové ovládanie umožňujú prístup len vašej rodine a tým, koho na pozemok pustíte. Bez ohľadu na to, či žijete v meste, alebo na vidieku, plot výrazne prispeje k spokojnému a bezpečnému bývaniu.

Autor: Gabriela Kudláčová