Činky a proteín k sebe patria – aký si vybrať?
Činky a proteín k sebe patria – aký si vybrať?

Silový tréning s činkami sa stáva čoraz populárnejším spôsobom, ako dosiahnuť fyzickú kondíciu a vysnívané svaly. Pre regeneráciu a rast svalov je potrebná ich správna výživa. Veľa športovcov z tohto dôvodu siahne po proteínoch. Poradíme vám, aký proteín vybrať a aké sú hlavné benefity konzumácie proteínov.

Cesta k vysnívanej postave vedie cez posilňovanie

Posilňovanie s činkami prináša veľa benefitov. Ide o cvičenie variabilné, zábavné a účinné pre spaľovanie i formovanie postavy. Silový tréning stimuluje rast svalov, čím sa zvyšuje ich objem a sila. Svaly spaľujú viac kalórií ako tuk, a to dokonca aj v pokoji. Tento fakt znamená, že čím viac svalov máte, tým viac kalórií spálite a tým ľahšie sa udržíte v skvelej forme.

Silový tréning posilňuje kosti a znižuje riziko osteoporózy. Cvičenie so záťažou zároveň posilňuje svaly a šľachy okolo kĺbov, čím sa zlepšuje ich stabilita a funkčnosť. Silový tréning má preukázané benefity pre duševné zdravie. Pomôže zlepšiť náladu, znížiť stres a úzkosť a zvýšiť hladinu energie. Zaraďte so svojej športovej rutiny činkystroje na cvičenie so záťažou. Efekt uvidíte už o niekoľko týždňov.

Doprajte si po tréningu proteínový nápoj

Počas silového tréningu dochádza k mikroskopickým trhlinám vo svalových vláknach. Proteín je stavebnou látkou svalov a je potrebný na ich opravu a rast. Ak po tréningu neprijmete dostatočné množstvo proteínu, vaše svaly sa nebudú môcť zotaviť a optimálne rásť. Veľký výber doplnkov stravy vrátane proteínov kúpite v internetovom obchode inSPORTline.

Najkvalitnejšie typy proteínov

Existuje mnoho rôznych typov proteínov, z ktorých si môžete vybrať nielen s ohľadom na ich chuť.

  • Srvátkový proteín: Srvátkový proteín sa rýchlo vstrebáva do tela a je bohatý na esenciálne aminokyseliny. Je ideálny na konzumáciu po tréningu a zaraďuje sa medzi najkvalitnejšie druhy proteínu.
  • Kazeínový proteín: Kazeínový proteín sa vstrebáva pomaly, čím zabezpečuje dlhodobý prísun aminokyselín do svalov. Je ideálny na konzumáciu pred spaním.
  • Sójový proteín: Sójový proteín je rastlinný proteín, ktorý je bohatý na esenciálne aminokyseliny. Je ideálny pre vegetariánov a vegánov.

Ktorý typ proteínu je najlepší?

Výber typu proteínu pre závisí od vašich individuálnych cieľov a preferencií. Ak chcete rýchlo budovať svalovú hmotu, srvátkový proteín je ideálnou voľbou. Ak si zakladáte na pomalšom a dlhodobom uvoľňovaní aminokyselín, konzumujte kazeínový proteín. Vyberte si kvalitný proteínový prášok od renomovanej značky. Prečítajte si etiketu a zistite, koľko bielkovín a aminokyselín obsahuje. Dôležitá je tiež príchuť, aby vám proteín chutil. Spolu s doplnkami stravy nezabúdajte na dostatok tekutín.

Okrem typu proteínu je dôležitá aj celková denná dávka. Odporúčaná denná dávka proteínu pre dospelých je 0,8 gramu na kilogram telesnej hmotnosti. Profesionáli či bodybuilderi potrebujú 1,2 až 2 gramy proteínu na kilogram telesnej hmotnosti denne.

Autor: Gabriela Kudláčová