Obchody sú plné rôznych kúskov oblečenia všetkých strihov a farieb. Väčšina ľudí však vždy siaha len po tých základných, ktorými si je istý, že nič nepokazí. Šatníku často dominuje len jedna obľúbená farba. Možno je to práve tým, že sa v nej cítite pohodlne a sebavedome. Človek si len málokedy uvedomuje svoju neverbálnu komunikáciu, ktorej súčasťou je aj oblečenie a jeho farba. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako vás v tej farbe vníma vaše okolie a čo vďaka nej vyžarujete?

 

Podľa odborníkov na módu je čierna farba symbolom vážnosti, prestíže a serióznosti. Predstavuje moc, eleganciu, odvahu a tajomstvo. Túto farbu si oblečte, keď sa chcete cítiť silní, keď chcete, aby vás okolie bralo vážne, alebo aby vás vnímali ako niekoho s autoritou.

Milovníkov zemitej hnedej spoločnosť vníma ako spoľahlivé, silné a vyrovnané osobnosti. Ľudia, ktorí preferujú hnedú farbu sú racionálni a mierne konzervatívni. Uprednostňujú vnútorný pokoj a vo všetkom potrebujú cítiť stabilitu. Oblečte si niečo hnedé, keď potrebujete spomaliť. Je to skvelá farba na víkend alebo keď jednoducho chcete zostať doma a relaxovať.

Sivá nepatrí medzi tmavé a ani svetlé odtiene, preto sa považuje za neutrálnu farbu. Je teda veľmi ťažké charakterizovať osobu, ktorá ho nosí. Ak človek uprednostňuje sivé oblečenie, zvyčajne to znamená, že nechce pútať pozornosť a chce zostať čo najviac neviditeľný.

Biela je symbolom slobody, čistoty, nevinnosti a jednoduchosti. Bielu farbu si vyberajú ľudia, ktorí milujú slobodu a majú optimistický pohľad na život. Bielu si oblečte, ak napríklad začínate novú etapu života alebo chcete začať odznova.

Psychológovia sa zhodujú na upokojujúcom účinku modrej farby. Ľudia majú tendenciu spájať modrú farbu s inteligenciou, dôverou a efektívnosťou. Za touto farbou sa ukrývajú vynikajúci rodičia, ale aj príkladní zamestnanci. Je preto vhodná napríklad na pracovný pohovor.

Vedeli ste, že zelená farba podporuje dobrú náladu svojho nositeľa a aj jeho okolia? Dôvodom pocitu pokoja a spokojnosti je jej spätosť s prírodou. Tí, ktorí uprednostňujú zelenú, vedú zväčša aktívny spoločenský život a dokážu si udržať finančnú stabilitu.

Fialová farba bola kedysi znakom luxusu a bohatstva. Dnes je skôr farbou kreatívnych ľudí, ktorí majú cit pre umenie. Milovníci fialovej sú citovo založení, vášniví a radi snívajú. Sú však často nepredvídateľní a komunikácia s nimi nie je vždy jednoduchá.

Ružová farba je symbolom hravosti. Pre zrelší vek sa však odporúčajú jemnejšie odtiene symbolizujúce ženskosť. Majú upokojujúci účinok a znižujú mieru agresie. Ľudia, ktorí milujú ružovú, sú podľa psychológov romantickí a optimistickí.

Červená farba pôsobí energicky a svedčí o vysokom sebavedomí. Je farbou vášne a sily. Oblečte sa do jej odtieňov, ak na seba chcete upozorniť či na niekoho zapôsobiť. Červená farba má fyzický vplyv na ľudský organizmus, pretože dokáže zvyšovať tlak krvi, zrýchľovať tep a dych. Je aktívnou, živou a nápadnou farbou, dokáže zaujať, ale i vyvolať stres, znížiť výkon, či rozčúliť.

Farbou šťastia, slnka a smiechu je žltá. Podľa výskumov zvyšuje produkciu serotonínu v mozgu, urýchľuje metabolizmus a zlepšuje náladu. Súčasne zvyšuje koncentráciu a pozornosť, preto sa často používa v marketingu a na dopravných značeniach. Odtiene žltej preferujú aktívni a kreatívni ľudia.

Tí, ktorí radi nosia oranžovú, sú optimistickí, energickí a veselí. Sú ambiciózni a nebránia sa zmene.