Farby v interiéri – nápady a tipy pre modernú domácnosť
Farby v interiéri – nápady a tipy pre modernú domácnosť

Pri zariaďovaní interiéru je dôležitý nielen nábytok a dekorácie, ale tiež správne využitie farieb. V modernej domácnosti sa s farbami pohrajte, buďte odvážni a vytvorte tak štýlové prostredie. Experimentujte s farbami a nebojte sa pridať do interiéru svoju osobnú pečať. Súčasné trendy podporujú kreativitu a inováciu, takže si vyberte farby, ktoré vám prinášajú radosť a vytvárajú pohodu.

Obývacia izba – neutrálne farby a farebné akcenty

V obývacej izbe dominuje trend neutrálnych odtieňov ako sú sivá, béžová a hnedá. Tieto farby na stenu vytvárajú elegantné a sofistikované prostredie. Farebné akcenty sa pridávajú pomocou výrazných farieb ako je modrá, žltá alebo zelená, ktoré osviežia a oživia priestor. Oživiť priestor dokážete nástennými dekoráciami, textilnými doplnkami či malými dekoráciami na poličkách.

Kuchyňa – pastelové farby alebo čierno-biela kombinácia

V kuchyni sú stále populárne pastelové tóny, ktoré dodávajú priestoru jemnosť a ľahkosť. Čierno-biela farebná schéma je tiež v trende, vytvára moderný a elegantný vzhľad. Snažte sa držať tóny farieb nielen na kuchynskej linke, ale tiež na podlahe, spotrebičoch a kuchynských pomôckách. Myslite aj na jedálenský stôl a stoličky, ktorých čalúnenie by malo ladiť so zvyškom miestnosti.

Spálňa – teplé farby s hĺbkou

V spálni sú obľúbené hlboké tóny ako tmavomodrá, bordová alebo zelená, ktoré vytvárajú intímnu atmosféru. Teplé farby v podobe hnedej a krémovej prispievajú k relaxácii a oddychu. V predajniach farby laky vám dokážu namiešať farby podľa vašich predstáv. V spálni máte veľa možností, ako farebnú schému zakomponovať aj do dekorácií. Môžete kúpiť prehozy či vankúše vo farbe stien, dokúpiť k posteliam behúne a na nočný stolček postaviť lampičku s farebným tienidlom.

Kúpeľňa – ideálny je minimalizmus

V kúpeľni dominuje trend moderného minimalizmu s použitím bielych a šedých odtieňov. Prírodné tóny ako sú odtiene dreva a zeme, pridávajú do kúpeľne teplý a príjemný pocit. Farebné akcenty v podobe zelenej rastliny môžu priniesť do priestoru živý a svieži vzhľad. V kúpeľni je priestor na to, aby ste farby zvýraznili osvetlením. Okolie zrkadla osvetlite led pásmi. Do stropu zabudujte bodové osvetlenie.

Tipy na záver: V menších miestnostiach sa odporúča používať svetlé farby, ktoré opticky zväčšia priestor. Väčšie miestnosti zvládnu aj tmavšie farby a hlboké odtiene. Osvetlenie v miestnosti ovplyvňuje vnímanie farieb. V dobre osvetlenej miestnosti môžete experimentovať s tmavšími farbami, zatiaľ čo v priestoroch so slabým osvetlením je lepšie voliť svetlejšie odtiene.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter