Vedeli ste o tom, že kuna sa vyskytuje aj na mnohých stredomorských ostrovoch vrátane Sicílie, Korziky, Sardínie či Malorky? Celkovo je na svete osem druhov kún, medzi ktoré patrí kuna buková, ktorá sa vyskytuje v Európe a Ázii, ale tiež kuna americká, ktorá sa vyskytuje v severných častiach Severnej Ameriky. Približne do roku 1800 bola kuna rozšírená predovšetkým po celej Británii, ale dnes sa pohybuje najmä na odľahlých oblastiach na severe a západe Škótska, pričom v severnom Walese a Anglicku žije niekoľko malých izolovaných populácií.
Čím sa kuny najčastejšie živia?
Kuny sú všežravé živočíchy, ktoré sa vyznačujú vyšším stupňom žravosti. Zdá sa, že majú obzvlášť radi čerešne, jablká, hrušky a rôzne typy bobúľ. Iná typická strava zahŕňa aj hlodavce, zajace, hmyz, dážďovky, malé vtáky a vajcia, z ktorých niektoré môžu tvoriť významnú časť stravy jednotlivých kún. Môžu tiež žrať jašterice, žaby, mäkkýše, zeleninu, semená a med (uvádza sa, že niektoré kuny sú imúnne voči bodnutiu včiel a ôs, ale je potrebný ďalší výskum).
Chráňte si vaše príbytky
Kuna žije predovšetkým v ihličnatých, listnatých a zmiešaných lesoch. Ideálnym životným priestorom sú skôr staré lesy s rôznymi ihličnatými drevinami, ktoré sa nechali prirodzene bez narušenia rásť a chátrať. V oblastiach s malým počtom predátorov alebo konkurentov ich možno nájsť v akomkoľvek biotope, dokonca aj na trávnatých porastoch bez stromového porastu. Treba mať však na pamäti, že kuna patrí medzi škodcov, a teda je schopná usídliť sa v podkroví či na povale domu. Výkaly, ale tiež zhromažďovanie potravy sú pre človeka nielen nepríjemné, ale najmä nebezpečné, a práve preto je ideálne použiť odpudzoavče na kuny, ktoré fungujú na ultrazvukových signáloch, ktoré odpudzujú škodcov z chráneného územia, a to pomerne rýchlo a jednoducho.