Golfové dámske oblečenie - šaty alebo sukňa s tričkom? Čo je praktickejšie?
Golfové dámske oblečenie - šaty alebo sukňa s tričkom? Čo je praktickejšie?

Golfové oblečenie je dôležitou súčasťou hry, pretože môže ovplyvniť pohodlie a výkon. Oblečenie hrá významnú úlohu aj pre dodržiavanie etikety na ihrisku. Pri rozhodovaní medzi šatami a sukňou s tričkom závisí výber žien od viacerých faktorov vrátane počasia, osobného štýlu a funkčnosti. Aký je kódex obliekania na ihrisku a aké golfové oblečenie vybrať?

Aké sú pravidlá obliekania na golfovom ihrisku?

Pravidlá obliekania na golfovom ihrisku sa môžu líšiť v závislosti od klubu, ale existujú určité štandardy, ktoré väčšina golfových klubov dodržiava. Medzi základné kúsky oblečenia akceptované po celom svete patria:

  • košele s golierom tzv. polo tričká pre mužov a ženy
  • chino nohavice (so strihom nad členky) alebo golfové šortky
  • v chladnom počasí sú prijateľné vesty, flísové bundy a pláštenky

Z topánok sú vo väčšine klubov požadované topánky so soft spikmi. Súčasťou výbavy golfistu nie sú len uvedené kúsky oblečenia, golfové palicegolfové loptičky, ale tiež doplnky ako golfové rukavice, okuliare, šilty, klobúky.

Naopak akceptované nie sú príliš krátke šortky, džínsy, sandále alebo šľapky. Ak si nie ste istí, čo si na ihrisko obliecť, informujte sa v klube alebo nájdite dané informácie na internetovej stránke klubu. Všeobecne platí, že čím prestížnejší je golfový klub, tým formálnejšie sú pravidlá obliekania. Rešpektovanie stanovených pravidiel je kľúčové pre plynulý priebeh hry a udržanie etikety na ihrisku.

A aké sú trendy vo farbách golfového oblečenia? Tlmené farby a prírodné odtiene patria medzi klasiku. V súčasnosti je veľmi preferovaná aj višňovo červená farba, ktorá má z hľadiska psychiky dobrý vplyv na výkon golfistov. Okrem toho môžete zvoliť golfové oblečenie v modrej farbe, sivé odtiene, bielu a čiernu farbu. Z prírodných farieb ide o zelenú, ktorú nájdete na väčšine golfových tričiek minimálne ako akcent. Aj pri výbere farieb je dôležité zohľadniť pravidlá a etiketu konkrétneho golfového klubu.

Golfové oblečenie pre ženy – šaty alebo sukňa s tričkom?

Golfové šaty sú považované za elegantné. Ide o jednoduchú voľbu, kedy stačí jediný kúsok oblečenia a ste na ihrisko vybavené. Moderné golfové šaty sú navrhnuté tak, aby poskytovali slobodu pohybu a bývajú vyrobené z priedušných materiálov, ktoré pomáhajú regulovať telesnú teplotu. Obľúbené sú golfové šaty s vreckami na nosenie drobností.

Ani sukňa s tričkom nemusia byť zlou voľbou. Táto kombinácia je ideálna hlavne v sezóne premenlivého počasia. Tričko je možné vymeniť za teplejšiu košeľu a sveter. Pod sukňu sa dajú obliecť legíny a legínové šortky. Kombinácia trička a sukne umožňuje hráčkam prispôsobiť svoj vzhľad podľa osobného štýlu, čo môže byť psychologicky výhodné.

V praxi je najdôležitejšie, aby golfové oblečenie spĺňalo pravidlá klubu a bolo pre vás pohodlné. Niektoré golfistky uprednostňujú šaty pre ich jednoduchosť a štýl, zatiaľ čo iné dávajú prednosť kombinácii sukne a trička kvôli možnostiam prispôsobenia.

Autor: Gabriela Kudláčová