Čierne uhlie pozná každý z nás a je prvou pomocou pri hnačkách. Nejde však o klasickú horninu z prvohôr alebo druhohôr. Pod pojmom aktívne uhlie sa myslí skupina umelo vytvorených uhlíkov. Ide o materiál s obsahom uhlíka, ktorý sa zahrieva pri vysokých teplotách a následne oxiduje.

Výroba aktívneho uhlia spočíva v zahrievaní materiálov bohatých na uhlík, ako je drevo, rašelina, kokosové škrupiny alebo piliny, na veľmi vysoké teploty. Aby dosiahol potrebné účinky, pridávajú sa doň aj ďalšie pomocné látky. Sú nimi napríklad sacharóza, želatína, celulóza, či glycerol.

 

Čierne uhlie môžeme poznať aj pod názvami ako aktívne uhlie, živočíšne uhlie či dokonca absorpčné uhlie. Oficiálne sa používa najmä pri hnačkách a pri črevných infekciách rôzneho pôvodu. No vedeli ste, že vďaka svojim absorpčným vlastnostiam dokáže pohltiť toxíny po otrave alebo predávkovaní sa liekmi? Štúdie hovoria o tom, že ak človek po otrave liekmi užije dostatočne skoro aktívne uhlie v dávke 50 až 100 gramov, množstvo vstrebaných liekov sa môže znížiť až o viac ako 70 %. Včasným podaním sa teda dá zabrániť fatálnym následkom predávkovania. Funguje to samozrejme aj s liekmi, ktoré bežne užívate. Čierne uhlie si preto dajte až po 2 – 3 hod od užitia lieku, v opačnom prípade môže na seba naviazať nielen toxíny, ale aj účinné látky daného lieku. Jeho využitie je však ďaleko rozsiahlejšie:

 

  1. Plynatosť a nadúvanie

Štúdie dokazujú, že pri užívaní čierneho uhlia pred jedlom sa objem črevných plynov výrazne redukuje.

 

  1. Tráviaci systém

Pesticídy v zelenine a ovocí, rastové hormóny v mäse, chémia v pitnej vode – žijeme v extrémne toxických podmienkach. Keď sa všetky tieto látky hromadia v tráviacom systéme, vedie to k rôznym zdravotným komplikáciám. Aj z tohto dôvodu je potrebné pravidelne čistiť tráviaci systém. Jednou z možností je aj aktívne uhlie.

 

  1. Cholesterol

S množstvom tukov, ktoré konzumujeme do vysokej mieri súvisí i hladina cholesterolu. Vysoký cholesterol môže v budúcnosti viesť k problémom so srdcovo-cievnym systémom. Konzumácia aktívneho uhlia je schopná znížiť hladinu škodlivého cholesterolu viac ako 40%.

 

  1. Otrava jedlom a alkohol

Čierne uhlie je známe aj ako rýchla pomoc pri otrave jedlom. Živočíšne uhlie sa síce nedá použiť vždy, v mnohých prípadoch ale podanie niekoľkých tabliet živočíšneho uhlia zamedzí rozvoju príznakov otravy alebo aspoň zmierni priebeh otravy.

Ak sa chystáte na oslavu, ktorej súčasťou je veľké množstvo alkoholu, poistite sa a ešte pred jeho požívaním si vezmite aktívne uhlie. Síce sa neviaže priamo na alkohol, dokonale však odstraňuje mnohé vedľajšie produkty fermentácie.

 

  1. Obličky

Každý deň naše obličky vyčistia asi 115 až 140 litrov krvi a vyprodukujú 1 – 2 litre moču, ktorý pozostáva z odpadu a prebytočnej tekutiny. V kombinácii s pečeňou predstavujú obličky najdokonalejší čistiaci systém v prírode. Konzumácia cukru, soli, živočíšnych bielkovín, tukov a konzervačných látok však môže viesť k chorobám a zlyhaniu obličiek. Aktívne uhlie odstraňuje močovinu a iné močové toxíny, a tak pomáha udržiavať zdravé obličky.

 

  1. Filtrácia vody

Ľudia už dávno používajú aktívne uhlie ako prírodný vodný filterRovnako ako v črevách a žalúdku, môže aktívne uhlie interagovať s rôznymi toxínmi, liekmi, vírusmi, baktériami, plesňami a chemikáliami nachádzajúcimi sa aj vo vode a adsorbovať ich.

Nemenej známe sú aj ďalšie, prevažne kozmetické účinky čierneho uhlia. Odstraňuje nečistoty a mastnotu na pokožke tváre, ktoré upchávajú póry. Určite ste už počuli o ňom aj ako o prostriedku na bielenie zubov. Aktívne uhlie čistí zubnú sklovinu a adsorbuje mikroskopické častice, ktoré tvoria plak. Navyše, pri čistení zubov čiernym uhlím zároveň pomáhame ničiť baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný dych.

V neposlednom rade aktívne uhlie čistí vlasové folikuly, dodáva im lesk a hodvábnosť. A na rozdiel od šampónov, ktoré pozostávajú výlučne z chemikálií škodlivých pre životné prostredie, je aktívne uhlie 100 % prírodným produktom šetrným k životnému prostrediu.

Je dokázané, že pravidelné používanie aktívneho uhlia odstraňuje z tela voľné radikály a toxíny, ktoré poškodzujú orgány, ničia bunky a urýchľujú starnutie tela.

 

Veľkou výhodou je, že pri jeho užívaní prakticky nie sú známe žiadne kontraindikácie. Je teda neškodné, relatívne lacné a ľahko dostupné.