Máte pred sebou voľný víkend a hľadáte tip na nenáročný výlet? Či už radi oddychujete v prírode, ochutnávate dobré jedlá alebo radšej športujete, toto mestečko v Rakúsku bude pre vás tým ideálnym miestom na dovolenku. A navyše, nachádza sa len 40 minút cesty autom z Bratislavy.

Neusiedl am see (Neziderské jazero) je pozostatkom prehistorického mora Tethys, takže jeho voda si zachovala slanosť na úrovni zhruba dvadsatiny morskej vody. Zároveň ho môžeme označiť prívlastkom stepné jazero, pričom v Európe môžeme nájsť len dve. To druhé je maďarský Balaton. Pre Neziderské jazero je typické, že je takmer celé dookola obrastené trstinou, ktorá komplikuje prístup k vode. Zasahuje až do Maďarska, no z väčšej časti sa rozprestiera na juhu rakúskej spolkovej krajiny Burgenland a môže sa pochváliť hneď niekoľkými unikátmi – je mierne slané a veľmi plytké, jeho maximálna hĺbka dosahuje len dva metre. Aj vďaka tomu má v letných mesiacoch teplotu až 30 stupňov. Čo všetko je možné zažiť v okolí jazera?

 

Vodné a suchozemské športy

V severnej časti jazera môžete nájsť školu surfovania, plachtenia aj kitesurfungu, na ktoré sú tam vďaka veterným podmienkam ideálne predpoklady. K dispozícii sú aj ihriská na plážový volejbal, vybavenie na stolný tenis aj minigolf. Okrem toho, si môžete požičať elektrický čln, vodné bicykle, či objednať plavbu na lodi.

Južná strana zasa patrí rodinám s deťmi. Najmenších potešia trampolíny, detské a vodné ihrisko a ďalšie atrakcie.

 

Cyklistické trasy

Náročnejší cyklisti môžu zdolať jazero aj po jeho obvode. Počas tejto cesty budete prechádzať chvíľu dokonca aj cez Maďarsko. Táto trasa bola vyhlásená za najlepší cyklistický chodník v Rakúsku. Má síce dĺžku až 132 km, môžete si ju však skrátiť čiastočným využitím lodnej prepravy. Okrem toho si budete môcť vybrať spomedzi 40 trás, ktoré spolu tvoria viac ako 1 000 kilometrov. Menej nároční cyklisti a rodiny s deťmi si môžu vybrať aj z omnoho kratších trás, dokopy je ich 40 a spolu tvoria viac ako 1000 kilometrov. Počas jazdy na bicykli sa môžete kochať okolitými vinicami, poliami a rakúskymi dedinkami.

 

Národný park Seewinkel

Len päť kilometrov severne od Podersdorfu sa rozprestiera Národný park Seewinkel, ktorý je zapísaný na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Na malom území sa tam dá spozorovať vyše 340 vtáčích druhov. Operence sú na ľudí zvyknuté, a tak nie sú plaché a dovolia vám nahliadnuť do svojho bežného života.

 

Gastronómia

Špecialitou pre túto časť Rakúska sú malé reštaurácie/vinárne zvané Heuriger. Nájdete v nich lokálne víno a studené jedlá pripravené práve z lokálnych výrobkov. Heurigery sú často malé a útulné, vládne tam priateľská atmosféra, chodia tam lokálni ľudia. Ak vyhľadávate lokálne zážitky, gastro a víno, toto je niečo, čo musíte isto zažiť.