5 dôvodov, prečo sa v noci nedokážete vyspať

Približne tretina populácie má problémy so spaním. Na spánok má vplyv psychická pohoda, fyzické zdravie a tiež faktory, ktoré dokážete ovplyvniť. Nenechajte si spánok narúšať, doprajte si výdatný spánok, osviežujúci odpočinok a pekné sny. Ako na to? Odstráňte nasledujúcich 5 dôvodov, ktoré bránia kvalitnému spánku.

1. Máte nevhodný alebo vyležaný matrac

Matrace by ste mali pravidelne vymieňať aj v prípade, že sa vám zdajú ešte v poriadku. Po približne 10 rokoch nespĺňajú hygienické požiadavky. Druhým dôvodom výmeny matraca býva jeho deformácie a preležané miesta. Tento stav nastáva kvôli nadváhe alebo zlému roštu. Rošty na posteľ sú rovnaké dôležité ako matrace. Pozor na to, na akom matraci spávate. Prispôsobte jeho výber tuhosti, materiálu výplne a veľkosti.

2. Zle ste vybrali vankúš a paplón

Matrac a rošty na postele spolu s vhodným vankúšom a paplónom vám zaručia skvelý spánok. Pre váš krk a polohu krčnej chrbtice je najlepším variantom anatomický vankúš. Ak je vyrobený z pamäťovej peny, nemusíte sa báť plesní alebo roztočov. Paplóny majte po ruke dva – zimný a letný. Zimný sa stará o teplotný komfort a letný je ľahučký i dobre pohlcuje vlhkosť.

3. Spálňu ste nepripravili na spánok

Príprava spálne na spánok pozostáva z troch krokov. V prvom rade pred spaním vyvetrajte. V druhom kroku sa postarajte o to, aby bola v miestnosti správna vlhkosť a dostatočné zatemnenie. Príliš suchý či vlhký vzduch dráždi dýchacie cesty. Tmavá, dobre vyvetraná miestnosť bez rušivých elementov ako sú zapnuté mobilné telefóny či blikajúce kontrolky televízora prispievajú k tuhému spánku.

4. Pred spaním veľa jete a pijete

Keď musí žalúdok v noci pracovať, telo sa nestihne zregenerovať. Spíte predpísaný čas, ale po prebudení sa cítite unavení. Tento stav odstránite tak, že dve hodiny pred spaním nebudete nič jesť. Ak ste príliš hladní, dajte si ľahké jedlá a vyhnite sa vyprážaným. Zakázané sú kofeínové nápoje, sladené limonády a alkohol. Naopak bylinkový čaj vedie ku krásnym snom.

5. Nedodržiavate spánkový rytmus

Súčasťou spánkovej hygieny je pravidelnosť spánku. Naučte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Merajte spánok pomocou inteligentných hodiniek a počúvajte svoje telo. Vďaka spánkovému rytmu sa vám bude rýchlejšie zaspávať a problém nebudete mať ani s prebúdzaním.