5 krokov pre výber elektrickej kolobežky

Kontroverzný, ale zároveň veľmi obľúbený dopravný prostriedok súčasnosti je elektrická kolobežka. Klasické kolobežky prakticky nájdete už len ako hračku u malých detí. Tie pre dospelých plne nahradili elektrické modely. Prakticky po celý rok môžete na kolobežke jazdiť do práce. Ušetríte peniaze a rýchlo sa dopravíte na miesto určenie aj v čase dopravných kolón. Prinášame vám 5 tipov na výber elektrickej kolobežky.

1. Výška a váha jazdca

Koľko meriate a koľko vážite? Možno sa vám zdá táto otázka na úvod výberu elektrickej kolobežky zvláštna, ale vedzte, že po pár kilometroch jazdy by ste ju pochopili. Všímajte si veľkosť a konštrukciu kolobežky. Jazdiť zhrbený nie je pri dlhších trasách príjemné. Na vašu hmotnosť prihliadajte tiež, pretože ak prekročí nosnosť kolobežky, batéria sa bude rýchlo vybíjať. Nedosiahnete ani potrebný výkon a rýchlosť.

2. Obľúbený terén

Budete s kolobežkou jazdiť len po meste alebo si chcete užiť jazdu aj po práci mimo asfaltu? Elektro kolobežky sa delia na mestské a terénne. Podľa názvu ľahko rozoznáte, kam s takouto kolobežkou môžete jazdiť. Mestské elektro kolobežky majú kolieska menšie, tvrdšie a nižšia je ich váha. Takéto kolieska umožňujú manévrovanie v malých mestských uličkách. S terénnymi kolobežkami dokážete prejsť cez nerovný terén vďaka väčším nafukovacím kolesám.

3. Dojazd kolobežky

Slabá batéria vám môže počas jazdy veľmi strpčiť život, a to hlavne v teréne. V lese ťažko nájdete zásuvku. Dojazd kolobežky síce záleží od štýlu jazdy, od váhy jazdca a od koliesok, ale ovplyvňuje ho aj batéria. Odporúčame vám kúpiť kolobežku s dojazdom aspoň 25 km. Pri nabíjaní oceníte, keď je batéria rýchlonabíjacia. Po vybití batérie oceníte, keď je kolobežka skladacia a môžete sa s ňou jednoducho previesť autobusom domov.

4. Výkon kolobežky

Na jazdu po meste by vám mala stačiť elektrická kolobežka s výkonom nad 350 kW. Ak ste ťažší alebo budete kolobežku požičiavať rodine, priplaťte si za vyšší výkon. Vyšší výkon budete potrebovať aj v prípade, že sa chystáte s kolobežkou jazdiť v rozmanitom teréne. Pozor na to, že na chodníku nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 6 km/h a na kolobežku jazdiacu rýchlosťou vyššou ako 25 km/h potrebujete vodičský preukaz.

5. Funkcie kolobežky

Niektoré elektrické kolobežky vyššej triedy majú rôzne zaujímavé doplnkové funkcie. Dajú sa napríklad napojiť na mobilný telefón, takže môžete sledovať trasu jazdy a kilometre. Počas dlhších jázd je príjemné vlastniť kolobežku s možnosťou rekuperácie. Pre rýchly výber odporúčame kolobežku kupovať v e-shope inSPORTline. Vyhľadávacie filtre vám pomôžu nájsť vhodnú kolobežku za pár minút.