Stravovanie batoliat je dôležitou súčasťou ich rastu a vývoja, pretože správna výživa zabezpečuje dostatok energie a živín potrebných pre optimálny rast a zdravie.

Prvým krokom v stravovaní batoliat je zavádzanie príkrmov, čo predstavuje prechod od výlučného kojenia alebo umelého mlieka k pestrejšej strave. Tento proces začína približne okolo 6. mesiaca života dieťaťa, keď už jeho tráviaci systém a motorické schopnosti sú dostatočne vyvinuté na to, aby mohlo prijímať iné potraviny.

Pri zavádzaní prvého príkrmu je dôležité postupovať pomaly a opatrne, aby sme dieťaťu umožnili postupne si zvyknúť na nové chute a konzistencie. Začíname s jednoduchými potravinami, ako sú ovsená kaša alebo ryžová kaša, ktoré sú ľahko stráviteľné a majú jemnú konzistenciu. Tieto príkrmy by mali byť pripravené z čerstvých a kvalitných surovín, aby sme zabezpečili optimálny prísun živín pre dieťa.

Najlepšie je siahnuť po čerstvom ovocí a zelenine, ktoré je pestované bez použitia chemických postrekov. Pri príprave príkrmov je dôležité dbať na správne spracovanie ovocia a zeleniny. Najprv ich dôkladne umyjeme, očistíme a nakrájame na malé kúsky. Potom ich môžeme uviesť do varu alebo dusiť na pare, aby sme zachovali čo najviac živín. Po uvarení je potrebné ovocie a zeleninu rozmixovať na jemnú kašu, ktorá bude pre deti ľahko stráviteľná. Pri zavádzaní ovocia a zeleniny do príkrmov je dôležité postupovať opatrne a postupne.

Začíname s jednou novou surovinou a pozorujeme reakciu dieťaťa. Ak nezaznamenáme žiadne problémy, môžeme postupne pridávať ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Týmto spôsobom si dieťa postupne zvykne na nové chute a textúry, čo mu pomôže pri prechode na tuhšiu stravu.  Postupne môžeme do jedálnička batoliat zavádzať aj ďalšie potraviny, ako sú  mäso a ryby. Dôležité je dbať na to, aby sme tieto potraviny  zavádzali jednu po druhej, s odstupom niekoľkých dní, aby sme mohli sledovať možné alergické reakcie alebo neznášanlivosť na určité potraviny, ktoré sa môžu prejaviť v podobe vyrážky alebo  iných príznakov, najhorším je anafylaktický šok, kedy je dieťa priamo ohrozené na živote. Veľkými alergénmi sú jahody, čokoláda a oriešky.

Pri stravovaní batoliat je dôležité dodržiavať pravidlo pestrosti a vyváženosti. To znamená, že v ich jedálničku by mali byť zastúpené všetky potravinové skupiny, ako sú obilniny, zelenina, ovocie, mliečne výrobky, mäso a ryby. Pestrosť stravy zabezpečuje dostatok rôznych živín, ako sú bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre správny rast a vývoj dieťaťa.

V neposlednom rade je dôležité vytvárať pri stravovaní batoliat príjemné prostredie a pozitívny vzťah k jedlu. To znamená, že by sme mali dieťaťu venovať dostatok času a pozornosti, trpezlivo ho povzbudzovať pri jedení a rešpektovať jeho individuálne potreby a preferencie. Do dieťaťa nič nasilu netlačíme, aby sme k jedlu, nielen práve v danom momente predkladané , ale všeobecne odpor k jedlu.

 

Bc. Ľubica Bombalová