7 vecí, ktoré je dobré si overiť pri kúpe turistickej obuvi

Stovky kamenných obchodov a k tomu tisíce e-shopov lákajú na kúpu turistickej obuvi. Ponuka je vskutku veľká, takže je ťažké sa nielen rozhodnúť, ale tiež nájsť kvalitné trekingové topánky. Nenechajte nič na náhodu a pred kúpou obuvi si overte nasledujúce veci.

1. Model turistickej obuvi

Podobne ako ostatné typy topánok, aj turistická obuv sa delí podľa pohlavia. Dámska turistická obuv je veľkostne, šírkou i tvarom klenby prispôsobená ženskému chodidlu. Pánske topánky sú robustnejšie a líšia sa tiež farbenými variáciami.

2. Strih turistickej obuvi

Od strihu turistickej obuvi závisí opora členka. Vysoké turistické topánky členky podporia pri výstupe a zostupe, uľavia nohám počas dlhých túr. Nižšie topánky sú skvelé na kratšie výlety a super sa nosia tiež po meste počas európskych tripov.

3. Materiál turistickej obuvi

Pre zanieteného trekera sú určené turistické topánky vyrobené z kože. Vydržia dlho bez známok opotrebovania. Na občasné výlety do hôr kúpte textilné varianty alebo obuv ušitú z kombinovaných materiálov.

4. Podrážka turistickej obuvi

Podrážka u trekingovej obuvi by sa mala skladať z dvoch vrstiev. Na prvej, vonkajšej si dokážete overiť členenie drážok a lamiel. Hlboké drážky zvyšujú trakciu topánok a bránia pošmyknutiu. Druhá vrstva podrážky sa skrýva v topánke a reaguje na otrasy, čím chráni kĺby.

5. Stielka turistickej obuvi

Stielka je určujúca pre pohodlie chodidla a odvod vlhkosti. Stielky s membránou sú najvyšším stupňom kvalitne turistickej obuvi. Membrána odpudzuje vlhkosť a obuv prevzdušňuje. Topánky s membránou vydržia dážď i stúpnutie do kaluže.

6. Viazanie turistickej obuvi

Pevné viazanie sa postará o to, aby chodidlo v topánke neplávalo. Pevnosť viazania je dôležitá kvôli riziku vytknutia členka. Viazanie turistickej obuvi musí začínať tesne nad prstami a končiť až pri leme topánky.

7. Detaily turistickej obuvi

Pri skúške obuvi do hôr preverte vystuženie v exponovaných miestach, ide o prstovú časť a časť okolo päty. Počas zníženej viditeľnosti je dobré, keď majú topánky reflexné prvky. Pekné, módne farby sú poslednou bodkou k dokonalosti vami vybranej obuvi.