Autostany nie sú len o pohodlnom spaní

V minulosti neexistovalo slovné spojenie stanovačka a pohodlné spanie. Posledné roky sa všetko zmenilo. Dovolenkári majú na výber kempovanie na veľa spôsobov. Niekto dá prednosť luxusne vybavenému karavanu a iný si vyberie stan na auto. Autostany však nie sú len o pohodlnom spaní. Majú výhody, ktoré si zamilujete.

Ako sa dostať k stanu na auto

Autostany si vyžadujú väčšiu investíciu. V prípade, že si nie ste istí, ako vám stanovačka v autostane sadne, môžete si stan na auto prenajať. Na internete nájdete ponuky na stany rôznej veľkosti. Predpokladáme, že autostan si tak obľúbite, že si napokon jeden vlastný kúpite. Budete mať na roky postarané o príjemné dovolenky v prírode. Tento typ dovolenky je zväčša aktívny, takže odporúčame dokúpiť aj nosiče bicyklov a kempovanie spojiť s cyklistikou.

Ako sa spí v autostane? Perfektne

Stany na auto majú dostatočne veľkú konštrukciu, ktorá je odolná voči vetru i dažďu. V stane dokážete pohodlne sedieť a perfektne sa vyspíte. Dno stanu tvorí matrac, ktorý je spolu so stanom uzatvorený v boxe. Do boxu sa zmestia i iné drobnosti. Niektorí kemperi si k stanu dokúpia aj lôžkoviny a spia naozaj ako v hoteli. K príjemnému spánku prispieva tiež výhľad. Pred usínaním môžete pozorovať hviezdy cez strešné okno. Do autostanu si nedonesiete nečistoty vďaka vrecúšku, ktorý je pripevnený o schodíky tesne pred vchodom do stanu. Vrecúško slúži na odkladanie topánok.

Každý deň na inom mieste

Keďže sa stan na auto veľmi ľahko rozkladá, môžete sa premiestňovať denne. Spravte si itinerár cesty, rezervujte miesta v kempoch a spoznajte kompletne celú krajinu či pobrežie mora. Táto sloboda je naozaj na nezaplatenie. A ako je to s rozťahovaním stanu? Rýchlosť rozloženia závisí od toho, aký stan vlastníte. Menšie stany na auto s pevnou škrupinou sú postavené za pár sekúnd. Jednoducho stan otvoríte pomocou západky. Väčšie látkové autostany sa roztiahnu po vytiahnutí schodíkov do strany. Následne hornú konštrukciu upravíte a môžete oddychovať.

V autostane je kempovanie bezpečné

Nezanedbateľné je tiež to, že v stane na auto ste v bezpečí nielen pred zlodejmi, ale tiež pred inými nástrahami. Vo výške nehrozí, že by sa do stanu dostali mravce, chrobáky a myši. V stane na streche máte viac súkromia a zároveň si užívate kempingovú atmosféru.