Mnoho rodičov sa pasuje s rozhodovaním o tom , kedy je najvhodnejší čas , aby ich syn/dcéra prestali používať plienky. Niektoré staršie generácie radia, aby bolo dieťa posadené na nočník , keď dokáže samostatne bez opory sedieť, teda okolo 1 roku života.

Každé dieťa je, ale individuálne a má svoj vlastný čas , kedy dospeje a dozrie k tomu , že plienky nepotrebuje. Nie je to také jednoduché , lebo mnohé deti nočník odmietajú alebo jednoducho bojkotujú všetko čo s cikaním a kakaním mimo plienku je spojené.

Niekedy to môže byť dosť ťažký boj , ktorý sa ale často nezaobíde bez emočnej alebo psychickej traumy.

Pri určovaní času , kedy dieťa posadzovať na nočník/ záchod s redukciou je veľmi individuálny. Mnohokrát , keď vyvíjate na dieťa nátlak , že už by malo byť bez stane sa presný opak a dieťa začne robiť naschvál potrebu inde ako chceme. Okolo veku 1,5-2 roky je vo väčšine prípadov dieťa zrelé na odúčanie.

Taktikou je postupné zoznamovanie sa s nočníkom a popisovanie čo sa na ňom robí. Najideálnejší čas na posadenie na nočník je po spánku. Ak ostala plienka suchá, tak je reálne možné , že dieťa svoju potrebu urobí do nočníka, keď ho tam posadíme. Pribúdajúcim vekom si začne uvedomovať, že mu treba a začne sa na nočník pýtať, prípadne nejakým gestom naznačí svoju potrebu. Ak sa dieťa samé pýta sme na dobrej ceste k tomu , aby prestalo používať plienku ako poistku. Nezoberte plienky dieťatku naraz, ale postupne predlžujte interval bez nej. Leto je vhodným obdobím(ale môžete kedykoľvek),tým , že behá holé tak aj vidí , čo sa stane keď začne cikať/kakať – uvidí výsledok svojho vyprázdnenia. Potom spolu s dieťaťom ak sa vycikalo dajme tomu na dlážku, tak utrieme , a ukážeme kde sa má vycikať nabudúce. Môže byť ešte veľa nehôd , ale je potrebné obrniť sa trpezlivosťou  a v žiadnom prípade netrestať, lebo sa môže dieťa zaseknúť.

Takto môžu hroziť zdravotné komplikácie, že dieťa zadržuje moč/stolicu až do vtedy kým mu nenasadíme plienku a potom to všetko pustí. Rovnako si môže spôsobiť zápchu alebo zápal zo stagnujúceho moču v mechúry Prípadne odpor k potrebe , čo už následne musí riešiť psychológ.

 

Hrajúci nočník/ extra farebný /nočník v tvare záchoda , ktorý sa dá splachovať

Keď dieťa odmieta nočník , môže to byť s niekoľkých dôvodov, ak je príliš farebný , hrajúci , prípadne ma dieťa okolo seba hračky, rozptyľuje ho to od potreby , ktorú má vykonať , nedokáže sa totiž sústrediť na dve činnosti naraz. Zo začiatku mu môžete dať do ruky nejakú maličkú hračku , že aj ona ide na záchod, prípadne sú edukačné knižky o odplienkovaní. Niekedy dieťaťu pomôže naučiť sa používať záchod , ak sa mu kúpi zmenšenina toho skutočného.

Odúčacie nohavičky

Existuje možnosť okrem látkových plienok aj odúčacie nohavičky/slipky pre deti v tréningu bez plienky sú na pohľad ako normálne prádlo , len medzi nožičkami majú saciu vrstvu , ktorá síce dieťaťu navodí nepríjemný pocit vlhka ako pri klasickom spodnom prádle bez plienky , ale s tým rozdielom , že aj keď sa stane nehoda tak nepresakujúca vrstva ochráni oblečenie pred precikaním /pre kakaním…

Rodičia vzorom a napodobňovanie u detí

Určite sa vám stalo , že vás dieťa nasledovalo kamkoľvek ste sa pohli a to aj na záchod, no tentokrát ich od seba neodháňajte , ale práve naopak im vysvetlite, čo robíte a, že aj ono keď podrastie bude chodiť tak isto na záchod ako mama a ocko. Dokonca im umožnite, aby záchod spláchli prípadne im požičajte kefu , aby ho mohli umyť. Vám to pomôže , že ste ho aktívne zapojili do procesu a dieťa to berie ako hru a následne za nejaký čas ( keď si to akoby napozerá) bude to chcieť vyskúšať aj ono na veľkom záchode. Vtedy majte k dispozícii schodíky a redukciu na veľký záchod , aby malo dieťa pocit pevnej podložky pod nohami ako keď by už nohami dočiahlo na zem . V prípade , že schodíky nie sú , môžu sa dieťaťu hojdať nohy a nepodarí sa mu vyprázdniť.

Dieťa musí byť odplienkované ,kým nastúpi do materskej školy , čo je vo veku okolo 3-4 roky, vtedy už je dostatočne vyzreté a schopné používať sociálne zariadenie, umyť si ruky a pod. Všetko vyžaduje čas , a každé dieťa vie , kedy je ten jeho /jej čas na to stať sa zrelým samostatným v tomto procese vyprázdňovania a stať sa spokojnejším a hrdým na seba , že to dokázalo. Musí totiž dozrieť nervové spojenie medzi mozgom a vylučovacím ústrojenstvom.

Bc. Ľubica Bombalová