Nedávno si dovŕšil vek dospelosti, no napriek tomu , že si sa tešil na to, že už konečne budeš môcť o sebe sám rozhodovať, budeš môcť ísť na zakázaný film alebo byť hore do polnoci, prípadne sa opiť do nemoty, Ale toto všetko z teba stále dospelého človeka nerobí. Byť dospelým neznamená, že si budeš robiť čo chceš, ale že preberieš zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Mnohí mladí si uvedomili, že je ťažké v živote robiť rozhodnutia, najmä vtedy ak závisí od nich váš alebo cudzí život, a teda byť odkázaný sám na seba bez pomoci od ľudí ,ktorí sú už dospelí dlhšie, môže byť veľmi náročné. rady od ľudí ktorí sú dlhšie dospeli, a už majú pár rokov dospelom tele zažité Sú veľmi cenné, a často pomôžu vyhnúť sa chybám, za ktoré budeme musieť prevziať aj trestnoprávnu zodpovednosť.

Ďalej tipy a triky ako sa vo svete dospelých nestratiť

1.Nie všetko, čo ste sa v detstve naučili platí aj vtedy, keď ste dospeli

Mnohokrát sa stáva, že to čo sme sa detstve naučili ako dobre a správne tak v dospelom svete nemusí úplne tak platiť. Napríklad to ,že keď sa budú deti dobre učiť získate skvelú prácu, ktorá bude dobre finančne ohodnotená- To čo ste sa v škole naučili, vám síce môže pomôcť uplatniť sa na trhu práce, ale vtedajšej dobe zamestnávatelia kladú väčší dôraz na skúsenosti ,prax a cudzie jazyky nič na to čo ste sa v škole krvopotne naučili. Mnohé vedomosti, ktoré ste počas štúdia nadobudli sa vám v reálnom živote takmer nikdy nebudú hodiť, boli dobré len v tom okamihu keď ste z nich písali písomku alebo ich od vás učiteľ vyžadoval, no ich využitie v bežnej praxi je takmer nulové. Rovnako ako dokonalá práca neexistuje, vždy môže byť v práci niečo čo vám nebude stopercentne vyhovovať, podráždený kolega, nevrlý šéf, pracovná doba ,nízka mzda a podobne. To že budete tvrdo makať, nie vždy znamená že budete aj úspešní a šťastní. Rovnako ako tie reči, o dokonalom manželovi/ manželke/ deťoch/ rehoľných predstavených ,alebo ako kňazi vo farnosti. Nech sa budete usilovať akokoľvek ,nikdy nevyhoviete každému. Nič netrvá večne dokonca ani láska, všetko časom stratí svoj lesk svoju hodnotu, a mnohokrát aj ľudia ktorí ste na začiatku milovali vám so  zovšednejú.

 1. Porovnanie správneho a nesprávneho verzus legálneho a nelegálneho

vo vašich očiach sa môže nejaká vec zdať správna, ale z pohľadu zákona to tak byť nemusí. Rovnako ako keď je niečo nesprávne napríklad z morálneho hľadiska musí to byť zákonite aj nelegálne-  fajčenie, nie je správne lebo to škodí zdraviu, ale paradoxne legálne to je, teda to ,že fajčíte vám nikto zakázať nemôže, ale môže iba obmedziť miesta kde to robiť môžete. Rovnako vás neznalosť zákona neospravedlňuje. Neočakávajte, že ak ste pre niekoho urobili niečo dobré, tak ten človek alebo niekto iný vám to musí aj rovnakou alebo podobnou láskavosťou oplatiť.

 1. Dôveruj, ale preveruj

Nemožno dôverovať každému a byť naivný, že druhí ľudia sú dobrí a spravodliví. Existujú medzi nami dobrí aj zlí ľudia, no nemožno všetkých dobrých a nemožno všetkých zlí hádzať do jedného vreca. ide o nejakú pracovnú ponuku je dôležité najmä ak je v zahraničí, zistiť si všetky dostupné informácie, prečítať si prípadné recenzie a skúsenosti iných ľudí s danou prácou alebo agentúrou a až následne sa rozhodnúť či do danej práce pôjdete alebo nie. Ak rozhodnete vycestovať za prácou do zahraničia preverenie jednotlivých skutočnosti Je dôležitou prípravou na život- zistite si ako je to so znalosťou cudzieho jazyka, pracovnou náplňou a pracovnými zmluvami v danej krajine, zistite si či má v danej krajine naša republika svoje veľvyslanectvo, rozhodne zistite načo mať ako poistenec štátov v  Eú nárok, uzavrite poistenie na krytie nákladov na zdravotnú starostlivosť- úraz, práceneschopnosť, hospitalizácia v nemocnici, operácie a podobne. Nikdy neodchádzajte tak, že spálite za sebou všetky mosty a nebudete kontaktovať nikoho vo vašej rodine alebo priateľov, neviete či nebudete potrebovať ich pomoc, ak sa stratíte, okradnú vás, stratíte doklady ,dôjdu vám peniaze , zistíte že práca je podvod a iné. Rovnako to je aj ak si nájdete ako priateľa cudzinca je dobré si pozisťovať všetko o ňom, o jeho rodine a o krajine z ktorej pochádza, tam majú zvyky tradície prípadne náboženstvo, aby ste neboli prekvapení, uzatvoríte manželstvo a dajme tomu u nás bude platné, ale v domovine vášho manžela bude nelegálne, prípadne váš manžel môže mať viac žien ako sa deje v arabských krajinách.

 1. Dovoliť si niečo, aj keď máte peniaze, nemusí vždy znamenať, že na to máte

Hovorí sa, že peniaze boli a budú, No nie je to celkom tak. Zarobiť si peniaze a mať na niečo je rozdiel. Napríklad zarobili ste si peniaze dajme tomu300 €, peniaze teda máte, 600 eurovú chladničku si kúpiť nemôžete ,lebo na ňu nemáte. Neoplatí sa byť rozšafný a najprv mať hojnosť a potom….. nič. Peniaze je dôležité si za zadeliť, aby ste mali aj na začiatku aj v strede aj na konci mesiaca na základné životné potreby, a ak je to možné niečo si aj odložiť.

 1. Chráňte svoje zdravie a buďte za neho zodpovedný

Ďakoval rodičia zodpovedali za vás keď 100 boli deti, aby 100 mali za sebou všetky preventívne prehliadky a prípadné očkovania proti nákazlivým choroba, tak aj v dospelosti musíte pokračovať v starostlivosti o svoje zdravie. určite nepotrebujete hneď po vstupe do dospelosti napríklad otehotnieť, alebo sa nakaziť pohlavnou chorobou najmä v prípade ak často striedate svojich partnerov. Používanie ochranných prostriedkov ako je antikoncepcia alebo kondóm pri pohlavnom styku chráni pred nechceným otehotnením alebo nejakým ochorením. Zodpovedne pristupujte k svojmu, nie len fyzickému, psychickému ,ale aj sexuálnemu životu. K preventívnym prehliadkam patria tie u obvodného lekára, gynekológa,/ urológa, a zubára.

 1. Ver svojmu srdcu

Vnútorný svet každého človeka je citlivý na všetky vonkajšie aj vnútorné podnety. Ak sa nám niečo nezdá, alebo nás vnútro pred niečím varujú, tak sa väčšinou nemýlite.

 1. Povedať NIE, nie je hanba

Každý človek má svoje hranice za , ktoré nikoho nepúšťa ,a nie je dobré s každou vecou , o ktorú nás niekto požiada automaticky povedať áno. Akonáhle budeme stále niečo potvrdzovať , a nebudeme vedieť povedať nie, môžu nás začať zneužívať a využívať. Boli by sme hlúpi , keď by sme sa nechali zneužívať a všetko prikývnuť, len , aby sme nemali zlé vzťahy. Ak budeme zo všetkým súhlasiť navonok , hoci  naše vnútro bude proti tomu, nastane rozvrat v našej psychike a prestaneme si vážiť sami seba , ale aj iní ľudia si nás nebudú vážiť a budú nás pokladať za neschopných zastať sa samých seba.

 1. Nezabudnite sa naďalej vzdelávať

– to čo ste sa pred nejakou dobou naučili za pár rokov nemusí byť už ani pravda ,alebo keď áno tak už je zastaralá. Vývoj ide dopredu míľovými krokmi, ak sa prestanete vzdelávať nebude vedieť uspieť v silnej konkurencii pri úsilí získať prácu.

 1. Úprimnosť a pokora v zamestnaní

– za každých okolností byť úprimnú a pokorný ,ale nie na úkor seba .Nenechajte so sebou zametať. Stanovte si pevné hranice a snažte sa ,aby ich iný neprekročili,  stojte si za názorom a nemeňte bez dôvodné ,až vtedy ak ste zistili ,že nie správne.

 1. Zvažujte svoje reakcie a emócie

– je dôležité, aby ste uvažovali jasne a kriticky .Nenechajte so sebou zametať. Dbajte na to , aby ste svoje emócie skrývali ,alebo neprejavovali najmä verejne , aby nemohli byť vaše slabé chvíľky použité voči vám

 1. Dávajte si pozor na šikanovanie a sexuálne narážky a obťažovanie ženy, osočovanie.

– ak zaregistrujte hrubé správanie , nielen voči vám ale aj voči kolegovi / kolegyni nedovoľte to, snažte sa na to poukázať , zastať sa šikanovaného , osočovaného, prípadne inak obťažovaného aj so sexuálnym podtónom

 1. Vyhnite sa klebeteniu a osočovaniu

– buďte lojálny a vyhnite sa klebeteniu, osočovaniu a donášaniu na niekoho vášmu šéfovi. Ak ste tam nový nešírte  ničím potvrdené ani nepotvrdené informácie. Nesnažte sa silou mocou zapadnúť , ak sa vám správanie medzi kolegami nepáči , upozornite ich na nevhodnosť ich správania len medzi štyrmi /šiestimi očami – neponížte ich verejne.

 1. Poistenie domácnosti alebo na dovolenke

– nepodceňujte cestovné poistenie ani poistenie domácnosti za škodu. Ak ho nemáte ,ako naschvál sa vám v zahraničí niečo stane a budete musieť k lekárovi alebo do nemocnice , tak sa vám pobyt riadne predraží. Rovnako , keď nemáte poistenú domácnosť a vytopíte susedov ,alebo sa nešťastne chytí aj byt susedov od vášho požiaru ,kto tu škodu zaplatí,  no vy ( alebo poisťovňa ak ste boli poistený )

Poistenie stojí vyslovene pár eur na deň na dovolenku – možno 5€( príklad), ale bez neho a krytia liečebných nákladov sa vám to môže predražiť napr. na 1000€/ deň hospitalizácie alebo operácie ….cena je rôzna v závislosti od destinácie toho , ktorého štátu vašej dovolenky.

 1. Rešpektujte aj nepísané pravidlá bytového domu, kde bývate

Nič nie je nepríjemnejšie, ako sused, čo začne vŕtať alebo búchať v nedeľu ráno o 6.00 hod. Pritom nikde žiaden oznam o rekonštrukcii, alebo koľko to bude trvať.

Je písaným pravidlom ,že rekonštrukcia sa nahlasuje správcovi bytového domu a nepísaným pravidlom

– nenecháte robotníkov pracovať celý deň – v určite hodiny okolo obeda sa vyhnite hlučným prácam  ( môžu byť v susedstve malé deti , ktoré poobede spia)

– najhlučnejšie práce nech sú skôr v ráno a doobeda , keď je väčšina ľudí v práci , aby ste ich nerušili

– rovnako sa vyhnite  hlučným prácam po 18. hodine

– vyhnite sa prácam počas nočného kľudu , víkendu( aspoň v nedeľu ,najlepšie celý víkend + sviatok)

– nezabudnite dať na niekoľko viditeľných miest( vstupné dvere ,výťah) oznam -kde, kedy a ako dlho bude trvať rekonštrukcia, aspoň približne a tiež ospravedlnenie za hlučnosť, prašnosť a zvýšený pohyb robotníkov

– ak vaši robotníci spravia neporiadok v spoločných priestoroch alebo výťahoch musíte to každý deň upratať , aby si druhý nenanosili neporiadok na topánkach do svojich bytov

– nerobte susedom napriek a snažte si vzájomne pomôcť a vyhnite sa klebetám a ohováraniu ,nerobí to dobrotu

 1. Nespáľte všetky mosty za ľuďmi , ktorých poznáte ( škola, susedia , bývalí kolegovia)

– možno ste si so spolužiakmi , susedmi alebo kolegami nerozumeli ,alebo ste ich pre niečo neznášali ale to neznamená , že vám niekedy v živote nebudú môcť byť užitočný.

– každú nespokojnosť alebo krivdu si treba vyrozprávať a nezatvoriť dvere navždy , svet je príliš malý, aby ste sa, už nikdy s nejakým človekom nestretli.

Buďte vďačný za pomoc od kohokoľvek je to prejav slušnosti a diplomacie.

Bc. Ľubica Bombalová