Ako rozoznáte naozaj dobrý strešný box

Obdobie dovoleniek je časom, kedy veľa motoristov zistí, že kufor ich vozidla už potrebám rodiny nestačí. Nasleduje horúčkovité vyberanie strešného boxu. Strešný box využijete hlavne počas ciest na dovolenku, ale bude sa vám hodiť aj pri väčších nákupoch alebo pri prevoze športového náradia. Ako rozoznáte či je box dobrý?

Objem dostačujúci potrebám rodiny

Je lepšie vybrať širší a kratší box alebo sa vám zíde dlhší a užší box? Na túto otázku si odpovedzte sami. Ak potrebujete prevážať hlavne kufre, poprípade detský kočiar, kúpte radšej širší box. Na prevážanie športových pomôcok ako sú bežky alebo surf, budete potrebovať box dlhší. Do niektorých boxov sa zmestí aj 70 kg nákladu, ale dávajte si pozor, aby ste dodržali hmotnostný index pneumatík. Ani najlepšie letné pneumatiky by sa nemali preťažovať.

Jednoduchá montáž boxu

Strešné boxy Northline a iných značiek sa montujú na strechu, na ktorej musia byť nainštalované priečniky alebo má strecha hagusy. U predajcu si overte či je vami vybraný strešný box kompatibilný s vašim vozidlom a hlavne s priemerom priečnikov. Následne sa zamerajte na možnosť upínania na priečniky. Prácnejšia je montáž pomocou U profilov, ale ide o bezpečný spôsob pripevnenia boxu. Rýchlejšie upevníte na priečniky boxy disponujúce T drážkami alebo systémom rýchloupínania.

Spôsoby otvárania boxu

Strešné boxy sa otvárajú do strán alebo zo zadnej či prednej strany. Je zrejmé, že otváranie do strán je oveľa praktickejšie. Ak sa dá box otvárať do oboch strán, dbajte na to, aby bolo uzamykanie boxu viacbodové a centrálne. Uzamknutím jedného bodu sa uzatvoria všetky ostatné. Pre bezpečie uloženého nákladu upínajte kufre a iné veci do popruhov alebo dokúpte do boxu priečky.

Odolný a pevný vrchný materiál

Od výberu materiálu strešného boxu závisí jeho životnosť. Lacnejšie boxy sa môžu poškodiť pri montáži alebo pôsobením UV žiarenia. Na streche vozidla sú vystavené všetkým výkyvom počasia. Z tohto hľadiska je najlepšie, keď kúpite strešný box, ktorý je vyrobený z pevného ABS plastu. Ak chcete ušetriť, kompromisom sú boxy vyrobené z kombinovaných materiálov. Všímajte si aj tvar boxu. Aerodynamický tvar zníži spotrebu vozidla presne tak ako kvalitné pneumatiky Kormoran s nízkym valivým odporom.