Bankovanie nie je žiadnou novinkou. Je to liečebná metóda známa už od stredoveku. Opisy tejto liečebnej metódy nájdeme v staroegyptských, čínskych aj stredovýchodných kultúrach. Prvá zmienka o ňom pochádza z Mezopotámie, z roku 3 300 pred naším letopočtom. Určitú dobu upadla do zabudnutia, no dnes prežíva svoju renesanciu.
V minulosti sa viac využívalo krvavé, takzvané mokré bankovanie, pri ktorom sa koža najskôr trochu narezala skalpelom a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú „zlú“ krv. Podobne sa využívalo aj púšťanie žilou a liečba pijavicami. V súčasnosti môžu krvavé bankovanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž.
Ako bankovanie prebieha?
Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený. Klasické bankovanie vyzerá tak, že terapeut vloží do banky horľavú látku – alkohol, k tomu napríklad bylinky alebo papier, a obsah zapáli. Keď oheň zhasne, otočí nádobu hore dnom a priloží ju na liečené miesto. Postupným ochladzovaním vzduchu vzniká vnútri nádobky vákuum. Nádobka sa takto prisaje na telo. Terapeut pôsobí na jedno miesto približne 3 minúty. Iná verzia využíva na vytvorenie vákua gumovú pumpu, teda nie oheň.
Účinky bankovania
Bankovanie má neskutočné množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Blahodárne pôsobí na lymfatický a celkový imunitný systém. Pozitívne účinky má na obličky, močové cesty, žalúdok a slezinu, pečeň, žlčník i pohlavné orgány. Čistí krv, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reumatizme, anémii, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému. Skvelo pôsobí na prekrvenie dolných aj horných končatín a v konečnom dôsledku bojuje proti celulitíde. Masážnou bankou sa zvýši cirkulácia krvi, a tým dochádza k okysličeniu bolestivých miest. Následne sa odplavujú škodliviny a zlepšuje sa látková výmena v okolí masírovaného miesta.
Bankovanie ako súčasť masáže
Kombinácia bankovania a masáže je výhodná nielen pre klienta, ale aj pre terapeuta. Takto totiž efektívne využijeme čas a dosiahneme aj lepší výsledok. Terapeut napríklad priloží nádoby na oblasti, kde chce znížiť svalové napätie a zvýšiť prietok krvi, pričom zatiaľ ručne masíruje inú oblasť. Neskôr preloží banky na ďalšie miesta, a pokračuje v masáži na miestach, odkiaľ banky odobral.
Čo robiť po bankovaní
Bankovanie nežiadúce účinky okrem vzniknutých modrín nemá, je to absolútne bezpečná metóda.
Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky, a odľahčuje obličky.