emočné prejedanie sa často stáva keď sme vystavení stresu alebo ťažkým emóciám hľadáme útechu a istotu v jedle ako jeden zo spôsobov, ktoré si môžeme dopriať. jedlo je totiž v kontraste so stavom našej emocionálnej tiesne a jeho jedením sa dostavuje pocit pohodlia a spokojnosti.
Dôvody emočného prejedania sa
- dôvod- nedostatok sebaovládania alebo schopnosti zvládať emócie
Ďalšia ak sa ocitneme pod tlakom alebo naopak cítime silnú túžbu po úteche, naša sebakontrola začne zlyhávať. nie darmo sa hovorí, že keď sme v strese alebo v úzkosti alebo v nejakej vnútornej bolesti – Doslovne si obalíme nervy- zjeme kúsok čokolády alebo iného obľúbeného jedla a následne sa z nášho mozgu vyplavia endorfíny ,a aj napriek negatívnym emóciám ,ktoré sú v nás na z nájsť tu krátku chvíľu zaplaví pocit šťastia.
- dôvod- naučené správanie od rodičov z detstva
Mnoho rodičov, ak ich dieťa prežíva stres strach smútok alebo akúkoľvek negatívnu emóciu ponúkajú ako jedno z riešení – z jedinej sladkosti alebo obľúbeného jedla, ktoré má pôsobiť ako odmena alebo útecha v ťažkých chvíľach. no dospelí si často neuvedomujú, že neustálym ponúkaním jedlá alebo sladkosti na kompenzáciu emočné tiesne dochádza k naučeniu správania sa ktoré sa mení na automatickú reakciu na stresové situácie a následne sa prenáša až do dospelosti.
Psychické problémy sú niečo, čo mnohí z nás zažívajú v rôznych obdobiach svojho života. Môže ísť o stresujúce situácie v práci, rodinné problémy, alebo osobné krízy. Emočné prejedanie sa je spôsob úniku a hľadanie úľavy od psychických problémov, Ide o únik od bolesti a nepohody ,ktorú človek prežíva.
Spôsoby emočného prejedania sa
1 .spôsob- Konzumácia sladkosti a nezdravých pochutín
-tento spôsob sa veľké množstvo ľudí naučí už v detstve, Dlhodobo pretrváva aj počas dospelosti. mnoho žien siaha počas menštruácie po kvalitnej čokoláde prípadne obľúbenom jedle, chipsoch alebo nezdravých potravinách, fastfoodoch, zmrzline aj iné.
2 spôsob- extrémne množstvo jedla bez ohľadu na jeho nutričnú hodnotu
– opačným extrémom môže byť kombinácia jedenie sladkostí alebo obľúbeného jedla, ale extrémne nadmieru. Nielen že využijeme 1. spôsob konzumáciu sladkostí a nezdravých pochutín ale skombinujeme to ešte so s 2. spôsobom že sa doslovne prejeme všetkého čo nám príde pod ruku.
Problém s emočným prejedaním spočíva v tom, že nikdy nejde o skutočné riešenie psychických problémov, ale iba navodenie dočasného stavu a pocitu šťastia, kvôli vyplavením endorfínov z mozgu. Naopak vytvára ďalšie komplikácie a to nadváhu, zdravotné problémy, znásobený stres a ešte aj pocit viny.
Alternatívne spôsoby ako sa emočne neprejedať
- a) meditácia
- b) cvičenie bojových športov
- c) dychové cvičenia alebo Jemné cvičenie prostredníctvom jogy
- d) Rozhovor s priateľmi alebo rodinou
- e) vyhľadanie odbornej pomoci v podobe psychológa alebo psychoterapeuta
Druhy psychických problémov, ktoré vyvolávajú emočné prejedanie sa
– Predstavuje to široké spektrum duševných porúch a stavov, ktoré môžu významne ovplyvniť jedincov schopnosť udržiavať zdravý vzťah k jedlu riadiť svoju hmotnosť. tieto problémy sú často spojené so zvýšenou úzkosťou, depresiou a nízkym sebavedomím, čo môže viesť k tomu, že sa človek uchýli k prejedaniu sa ako spôsobu zvládania negatívnych emócií.
- Poruchy príjmu potravy- bulímia
– Toto ochorenie je charakterizované opakovanými epizódami prejedania sa, počas ktorých človek skonzumuje veľké množstvo potravy za krátky čas a následne po uvedomení si veľkosti množstva kalórií, ktoré prial sa pokúsi kompenzovať prijaté kalórie prostredníctvom zvracania preháňadiel alebo extrémnym dlhodobým cvičením.
- Úzkosti a depresie
– tieto ochorenia majú obrovský význam a dopad na schopnosť človeka udržiavať si zdravé stravovacie návyky, podnecuje to veľmi silu túžbu po potrave(potraviny bohaté na sacharidy, ktoré sú spojené so zvýšenou produkciou serotonínu v mozgu). Ide o snahu jedinca zmierniť negatívne pocity spojené s depresiou a úzkosťami
- Generalizovaná úzkostná porucha, chronické obavy
– ak človek trpí úzkostnou poruchou alebo má chronické obavy, potrebuje nejakým spôsobom znížiť napätie, ktoré ho ovláda následne najčastejšie skĺzne do emocionálneho prejedania sa ako spôsobu uspokojenia týchto pocitov.
- nízke sebavedomie a nedostatok sebaúcty
– ak má človek nedostatok sebaúcty, neváži si seba samého a nedokáže sa prijať so svojimi kladnými alebo aj zápornými vlastnosťami, prípadne preferenciami, čo sa týka práce a rodinného života dochádza k zníženému sebavedomiu, pocitu úzkosti a neschopnosti sa vysporiadať s negatívnymi emóciami. Nedostatok hodnoty a pocitu menejcennosti kompenzujú tendenciou hľadať útechu a potvrdenie svoje osoby prostredníctvom jedla ,ktoré spôsobuje nadváhu a pomyselne si chorý človek myslí , že vedie k zvládaniu pocitov nedostatku hodnoty. Práve naopak ,spôsobuje to ešte väčší stres a pocit viny, že situácie ktoré naňho doliehali jednoducho nezvládol.
V neposlednom rade, stres a vyčerpanie sú dôležitými faktormi, ktoré môžu prispieť k emočnému prejedaniu sa, kedy človek nie je schopný, pri ich zvýšenej intenzite prežívania, odolať pokušeniu prejedať sa A schopnosti ovládania sa sú veľmi oslabené a vedú k zvýšenému príjmu potravy ako spôsobu zvládania týchto negatívnych stavov.
Psychické problémy sa dajú prekonať iba v prípade, že budeme trpezliví sami so sebou, dáme si dostatok času na uzdravenie a rast. vyhľadanie odbornej pomoci nie je hanbou, ale naopak nám to môže pomôcť predísť ešte vážnejším komplikáciám ktoré nám spôsobuje stres alebo iné ťažkosti v našom živote. vzhľadom na širokú škálu psychických problémov ktoré môže vyvolať emočné prejedanie sa je dôležité venovať náležitú pozornosť príznakom a identifikovať spúšťacie faktory a včasnou intervenciou a adekvátnou podporou sa môžu ľudia trpiaci emočným prejedaním, naučiť zdravší spôsob zvládania emócií a predchádzať dlhodobým problémom a následkom emočného prejedania sa.
Bc. Ľubica Bombalová