Chcete vyskúšať paragliding? Takto sa na let pripravíte
Chcete vyskúšať paragliding? Takto sa na let pripravíte

Paragliding je vzrušujúci a krásny šport, ktorý vám umožní lietať ako vták. Ak ste sa rozhodli vyskúšať tento adrenalínový zážitok, mali by ste sa vopred pripraviť. Vďaka adekvátnej príprave si let užijete naplno a predovšetkým bez rizík. Ako vyzerá príprava na prvý let?

Zarezervujte si tandemový let

Ak vás paragliding priťahuje, ale ešte ste ho nikdy neskúsili, kúpte si tento let ako zážitkový darček. Počas letu budete pod dohľadom inštruktora, ide vlastne o tandemový paragliding. Let vedie profesionálny inštruktor, ktorý ovláda padák a zabezpečí vašu bezpečnosť. Budete mať možnosť vychutnať si výhľad, pocit voľnosti a vzdušné prúdy bez toho, aby ste sa museli starať o riadenie padáka. Tandemový let je tiež dobrá príležitosť, aby ste sa naučili základy paraglidingu.

Zapíšte sa na kurz

Po skúške paraglidingu je čas na absolvovanie kurzu. Kurz paraglidingu vás naučí všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli bezpečne a zodpovedne lietať. Kurz zvyčajne trvá niekoľko dní v závislosti od vášho pokroku a počasia. Na kurze sa naučíte veľa o teórii letu, meteorológii, aerodynamike, bezpečnosti, pravidlách a etikete. Po kurze budete vedieť praktizovať štart, let a pristátie na zemi.

Investujte do kvalitného vybavenia

Paragliding vyžaduje špeciálne vybavenie, ktoré vám zabezpečí komfort a bezpečnosť pri lete. Ako začiatočník budete potrebovať padák, postroj, záložný padák, prilbu a elektroniku.

Padáky sa líšia podľa veľkosti, tvaru, farby i výkonu. Ako začiatočník by ste mali vybrať padák, ktorý je stabilný a ľahko ovládateľný, musí tiež zodpovedať vašej hmotnosti. K padáku patrí záložný padák, ktorý slúži ako poistka, ak by sa hlavný padák neotvoril. Pred každým letom skontrolujte oba padáky. Počas paraglidingu sa sedí v postroji. Postroj je vlastne sedačka, do ktorej sa zapnete. Sedačka je prepojená s padákom. Postroj by mal byť pohodlný, pevný a nastaviteľný podľa telesných proporcií. Prilba je nevyhnutná na ochranu vašej hlavy pred možnými úrazmi. Kúpte si homologizovanú prilbu z ľahkých, ale pevných materiálov. Šetriť by ste nemali ani na GPS, kamere, vysielačke a slúchadlách.

Aké sú výhody paraglidingu?

Paragliding je šport, ktorý má mnoho výhod. Ide o šport, ktorý vám poskytne nezabudnuteľné zážitky a emócie. Paragliding vám umožní zažiť pocit slobody, dobrodružstva a radosti podobne ako let balónom alebo rogalom. Počas letu môžete obdivovať prírodu z výšky, uvidíte nádherné scenérie, farby, tvary a detaily, ktoré by ste inak nepostrehli. Paragliding je prospešný pre vaše fyzické a mentálne zdravie. Uvoľňuje stres a zvyšuje kondíciu.

Autor: Gabriela Kudláčová