Mestský alebo cestný bicykel – ktorý vybrať?
Mestský alebo cestný bicykel – ktorý vybrať?

Potrebujete bicykel na jazdenie do práce? Veľa ľudí sa nevie rozhodnúť medzi mestským a cestným. Oba bicykle sú skvelé dopravné prostriedky, ktoré ponúkajú mnoho výhod ako je podpora fyzickej kondície, šetrenie peňazí na iný spôsob dopravy, zábava, šport alebo cestovanie. Prinášame vám zopár informácií o mestskom a cestnom bicykli, ktoré vám pri rozhodovaní iste pomôžu.

Ako si vybrať správny bicykel

Pri výbere bicykla je dôležité zvážiť niekoľko faktorov ako sú účel, terén, rozpočet, veľkosť rámu, výbava a osobný vkus. Nie je možné povedať, ktorý typ bicykla je najlepší, pretože jeho výber závisí od individuálnych preferencií a potrieb. Dôležité je tiež to, aby bol bicykel pohodlný, bezpečný, kvalitný a zodpovedal vašim očakávaniam. Pri výbere bicykla sa môžete obrátiť na predajcov alebo si podrobne naštudovať parametre bicyklov na stránkach inSPORTline.

Aké vlastnosti majú mestské bicykle

Mestské bicykle sú určené pre jazdu po rovinatých a asfaltovaných cestách v meste. Majú pohodlné sedlo, rovné riadidlá, široké plášte a ľahký rám. Rám je tiež o niečo nižší, aby sa na bicykel dobre nasadalo a ľahko sa s ním manipulovalo v mestskom prostredí. Niektoré mestské bicykle sa dajú skladať, čo je skvelé, keď chcete bicykel previesť mestskou dopravou.

Väčšina mestských bicyklov disponuje doplnkovou výbavou, ktorú na inom type bicykla nenájdete. Ide napríklad o košík, blatníky, ochranný rám na reťaz alebo možnosť pripojenia brašní a tašiek. Mestské bicykle sú vhodné pre každodenné použitie v meste. Sú ideálne na cestovanie do práce, školy, pohodlne s nimi nakúpite alebo sa vyberiete na krátky výlet za mesto. Mestské bicykle sa dobre ovládajú, sú veľmi pohodlné a hlavne ekologické. Nevýhodou je, že nie sú veľmi rýchle, sú menej odolné, a preto nie sú vhodné na dlhšie trasy alebo do terénu. Mestské bicykle je možné kúpiť aj ako elektrobicykle.

Aké vlastnosti majú cestné bicykle

Podobne ako mestské bicykle sú aj cestné vhodné na jazdenie po spevnených asfaltových cestách. Oproti mestským zvládnu aj dlhšie vzdialenosti. Sú vďaka tomu vhodné na cyklistické výlety i na jazdu po meste. Pozor na to, že na jazdenie v lesnom teréne si musíte kúpiť iný model bicykla, ide napríklad o skvele odpružený horský bicykel. Cestné bicykle majú tenký a ľahký rám, úzke a hladké plášte, zakrivené riadidlá, vysoké sedlo a veľa prevodov. Cestné bicykle sú vhodné pre rýchlu a efektívnu jazdu, napríklad na pretekoch, tréningoch, pri cestovaní alebo cyklo turistike.

Výhodou cestných bicyklov je, že sú veľmi rýchle, aerodynamické a odľahčené. V čom tkvie ich nevýhoda počas jazdy v meste? Sú oveľa menej pohodlné ako mestské bicykle a horšie sa s nimi manipuluje. Napriek tomu je cestný bicykel dobrou alternatívou k mestskému. Využijete ho nielen počas pracovných dní, ale tiež po práci na športovanie a rýchlostnú cyklistiku.

Autor: Gabriela Kudláčová