Určite sa vám už ako rodičom stalo ,že za vami prišlo vaše dieťa s otázkou , ako prišlo na svet? Väčšinu z vás rodičov  táto otázka zaskočí, že naše dieťa je ešte príliš malé na to ,aby sme mu rozprávali o pohlavnom styku, a spojení vajíčka a spermie a často sa skrývame za klamstvá o bocianoch, včielkach a podobných bizarnostiach, ktoré naše dieťa už dávno prekuklo a vie ,že je to lož. My dospelí habkáme, je nám to trápne , cítime sa v pasci a nesvoji, dokonca sa aj hanbíme pred sebou aj pred deťmi ,že k takejto intímnej téme vôbec prišlo. Naša generácia bola žiaľ vychovávaná v tom ,že rozprávať o sexe a sexualite je zvrátené a choré, že na to prídeme , keď budeme dosť starí ,aby sme to pochopili. Jednoducho téma sexu, sexuality, pohlavného dozrievania a vzťahoch bola tabu, nesmelo sa o tom hovoriť, lebo sa to nepatrí.

Ak dieťaťu odmietneme odpovedať , vysmejeme ho , pošleme ho preč alebo mu povieme ,že má ešte dosť času , tak sme si práve zatvorili dvere dôvery a schopnosti detí ,aj keď budú väčšie ,aby sa nám zdôverili so svojím problémom ,nech je akýkoľvek. Potom sa mi dospelí čudujeme ,že nášmu dieťaťu niekto natlačil “ do hlavy kaleráby “ a čudujeme sa , že naše dieťa sa  s našou chýbajúcou odpoveďou neuspokojilo a hľadalo odpoveď inde a u niekoho iného a stratilo k nám dôveru. A tá sa obnovuje veľmi ťažko. Nemôžeme sa potom čudovať , keď si v puberte na to prídu sami a uzatvoria sa pred nami a už nám nič nepovedia / nič sa neopýtajú, veď načo mamka s taktom mi neveria ,že zvládnem odpoveď na otázku , či dokonca ich tou otázkou obťažujem tak nebudem už im veriť v ničom.

Ak sa chceme tejto strate dôvery nášho dieťaťa voči nám vyvarovať je dôležité otázku sexu a sexuality nepotláčať ,naopak je potrebné na ňu odpovedať hoci sa pýta 4 ročné dieťa , čo niečo započulo v škôlke alebo na ihrisku.

Niekoľko tipov ako na to

  1. Úprimnosť nadovšetko

Rozhodne by ste si na rozhovor o takto náročnej a často tabu téme nájsť čas , nikam sa v tom čase neponáhľať, nehrať sa na mobile a dokonca ani neodbočovať od témy , hoci sa vám zdá zbytočná ,alebo veľmi skoro vzhľadom na vek dieťaťa. Nikdy nie je moc skoro ,ak sa už dieťa opýta , vtedy to už je dosť neskoro ,nakoľko o tejto téme by prvýkrát malo počuť od vás rodičov , nie od kamaráta v škôlke alebo na ihrisku. Nesnažte sa tému rýchlo prebehnúť / neutekajte za neexistujúcim kuriérom / nezvyklú návštevu k babke / susedke alebo nevzďaľujte sa , nenadávajte ani nemlčte. Situácia sa vám môže zdať maximálne trápna , no pre zdravý rozvoj sebahodnoty a sebavedomia vášho dieťaťa vám to stojí. Dajte si mobil na ticho alebo do inej miestnosti, aby vás nepokúšali správy alebo sociálne siete v ňom, viac ako odpovedať na pálčivé otázky svojho potomka.

  1. Primerane veku a schopnostiam chápať aj abstraktné pojmy

Primerane veku a rozumovým schopnostiam dieťaťa ,teda dieťa nepreceňovať ani nepodceňovať. Väčšinou sa menšie deti uspokoja s jednoduchým, ale pravdivým vysvetlením. Možno si pomôcť knižkou alebo obrázkami. Vysvetlenie sexu a sexuality , rovnako rozdielnosť pohlaví , nežnosť a intimita ,buduje u dieťaťa úctu k vlastnému telu, že sa ho nikto tam nesmie dotýkať , že keď niečo sa deje treba povedať ,a nie je to žalovanie. Vysvetliť ,že jeho / jej telo tvoria rôzne orgány a tie intímne skryté v nohavičkách/ v slipoch ( trenírkach) je potrebné chrániť ,preto sú schované.

Ak sa malé dieťa pýta ako prišlo na svet stačí aj jednoducho ,že mamina s ockom sa ľúbia a túlia sa k sebe a počas toho ockovo semienko príde na návštevu k maminke a k jej vajíčku a následne sa objímu a začne nový život , začnú sa deliť bunky ,ktoré vytvoria telíčko také ako máš ty / alebo tvoja sestra a kým rastie schováva sa v maminom brušku , aby bolo v bezpečí a chránené, najprv sa vytvorí celé telíčko a pribúdajúcimi dňami a mesiacmi rastie a rastie a keď je dosť veľké asi ako tvoja bábika (50 cm), tak sa vypýta na svet a opustí mamine bruško a potom tu bude s nami a ty budeš mať bračeka alebo sestričku ….Rozprávajte cez príbeh, tie deti rady počúvajú a rozumejú im.

  1. Odborne ,ale stále primerane veku

Pomenovanie jednotlivých orgánov je dôležité ,aby deti vedeli ,že ich majú, a ako sa k nim má správať, že ich nemajú ukazovať nikomu ,že sú len jeho /jej.

Hovorte aj o prvej menštruácii / polúcii , o ochlpení, vyrážkach ( akné ), zmenenom hlase (mutovanie), o ochrane pred tehotenstvom , zmenách telesných / psychických, o emóciách a ako ich zvládať, starostlivosť o pleť / vlasy , o telo počas menštruačného cyklu, raste pŕs a nosení podprsenky a pod. Po vysvetlení , počkajte či budú ďalšie otázky ,ak nie rozhovor ukončíte povzbudením, že sa môže prísť spýtať , keď mu niečo napadne a pod.

 

  1. Nevysmievajte sa a nerobte si úškľabky a sarkastické poznámky o pohlavných orgánoch a sexe

Určite ste zažili ,niekto prostredníctvom pohlavných orgánov vulgárne nadával a pripadalo mu to smiešne , prípadne si robil posmech z veľkosti penisu ,alebo nerobte posmešky ,z malých pŕs a pod. Dieťa sarkazmus nepochopí a môže sa to obrátiť proti vám v tej najnevhodnejšej chvíli a na tom najnevhodnejšom mieste. Snažte sa vyvarovať ,aby dieťa videlo sexuálne praktiky dospelých , prípadne zahliadlo porno, prípadne nejaké sexuálne deviácie. Rovnako , aby sa deti medzi sebou nevysmievali, že to alebo ono je na tom, ktorom spolužiakovi/spolužiačke iné, trápi sa s akné/ekzém, materské znamienko /jazvy…

 

  1. Láska , neha a sex patria do manželstva /trvalého partnerstva

 Je dôležité s deťmi rozprávať o láske, o nežnosti , spoznávaní sa vzájomne svoje potreby a preferencie. Deťom treba vysvetliť, že nič nie je ideálne ako v rozprávke princezná a princ a superhrdinovia a pod. Rozhodne je potrebné využiť čas vo veku 3-5 rokov, aby sme im povedali o dôležitosti dôvery , poznania sa čo sa tomu druhému páči / nepáči. Spoznávaní seba navzájom kto sme , aké máme prežívanie a emócie, i o manželstve, kde láska muža a ženy sa premení na krásny vzťah s porozumením , psychickým zjednotením a pod. Poučiť staršie deti medzi 8-12 rokov o menštruácii nielen dievčatá, ale aj chlapcov , aby z nich vyrástli galantní muži. O úcte k žene ( dievčaťu ) prejav pozornosti , objatie a bozk.

Od témy neutekajte ,aj keď sa vám zdá náročná a trápna, musia to vedieť a lepšie , keď to vedia od rodičov ako si hľadať informácie na internete a od kamarátov. Rešpektujte svoje dieťa a odpovedajte na čo sa pýta. Informácie dávkujte pomaly/rýchlo podľa záujmu.

 

Bc. Ľubica Bombalová