Aby prázdniny alebo dovolenka neboli iba o bežných činnostiach , ale užite si aj , keď váš rozpočet je nízky. Študenti mali vždy hlboko do vrecka, no existujú možnosti ako sa napriek tomu nenudiť, nezúfať nad nedostatkom , ale priniesť si zážitky, ktorými sa môžeš pochváliť pred kamarátmi.

5.tipov ,kam ísť zadarmo

 1. a) Psychohygiéna v podobe prechádzky alebo turistika v okolitých lesoch sám alebo s priateľmi, objavovanie fauny a flóry, môžeš si spraviť fotografie a rôzne koláže fotiek , či už mobilom alebo fotoaparátom- následne z nich spraviť online album a rozposlať svojim priateľom

b)Dobrovoľníctvo– tento spôsob trávenia voľného času ti dá viac ako si si niekedy vôbec mohol pomyslieť. Jeden zo spôsobov dobrovoľníctva je návšteva domove seniorov, kde s nimi môžeš hrať karty, ísť s nimi na prechádzku po okolí prípadne im čítať z knižky, navštíviť útulok a zobrať zopár štvornohých kamarátov na prechádzku- nie len budeš mať zásluhu na tom, že sa psíci nebudú cítiť až taký osamelí, a venovanie sa im tiež zlepší náladu a niekedy aj pomôže prekonať depresiu, strach alebo úzkosť, môžeš pomôcť aj v útulku pre bezdomovcov napríklad vydávaním stravy, oblečenia z charity a ak si šikovný tak im môžeš pomôcť sa upraviť nielen osprchovaním ale aj ak si zručný o strihaním alebo úpravou brady a fúzov u mužov, prípadne je možná ešte pomoc u nejakého seniora so starostlivosťou o záhradu, namaľovaním plota, myš zbieraním odpadkov v prírode, prípadne sa zahrať na taxík pre žaby, ktoré migrujú, bezpečne ich preniesť na druhú stranu cesty, aby sa  mohol zachovať druh.

 1. c) Návšteva starých alebo prastarých rodičov – v čase prázdnin alebo voľna je dobré udržiavať zdravé a vrúcne vzťahy v rámci rodiny, ide o pomoc babke s dedkom starostlivosti o domácnosť prostredníctvom umytia okien alebo upratania pomôcť v záhrade na rúbanie dreva na kúrenie a popri tom sa počas rozhovoru dozviete veľké množstvo zaujímavosti o tom ako sa žilo kedysi v blízkej i dávnej minulosti.
 2. d) užiť si sneh/ slnečné počasie- počas celého školského roka sú prázdniny v rôznych ročných obdobiach, kedy možno využiť na dobrú zábavu sneh alebo si užiť slnečné lúče. uh zimné a jarné prázdniny tak na okolitých nižších aj vyšších kopcoch môže byť sneh kde sa môžeš vyšantiť so svojimi priateľmi pri sánkovaní, lyžovaní bobovaní alebo stavaním snehuliakov alebo iglu- musí ísť o platený ski-pas
 3. e) zážitkové učenie sa- ďalej mnoho vecí sa dá naučiť aj prostredníctvom zážitku, na ktorý nepotrebujete peniaze, môže ísť o bezplatné videa, podcasty alebo prednášky napríklad na you-tube, pretože si môžeš do čítačky kníh stiahnuť bezplatné knihy v najrôznejších žánroch AV rozličných jazykoch.

5.tipov na zážitky z rozpočtom 10 eur

 1. a) návšteva zoo/ botanická záhrada – ak sa v našom rozpočte nachádza čo je len €10, tak sa možnosti na využitie voľného času trošku rozšíria. možno získať nové vedomosti prostredníctvom návštevy zoo alebo botanickej záhrady, kde sa od sprievodcu môžete dozvedieť rozličné zaujímavosti o zvieratách a rastlinách z našich alebo zahraničných zemepisných šírok a dĺžok, rovnako si môžete vychutnať exotiku v podobe nákupu suveníru, vy 5 mi peniaze okrem vstupného môžete použiť na nákup drobného občerstvenia pre zvieratá a zážitok z ich kŕmenia je na nezaplatenie.

 

 1. b) vstup do trampolínového sveta pre deti aj dospelých- JumpPark

 ak nemáte radi klasickú posilňovňu, trampolínový svet vám ukáže nový pohľad na zábavu a fitnes tréning v jednom spolu s trénerom dokážete vybiť oveľa viacej energie a dostať sa do formy a naučiť sa niečo nové.

 1. c) dňový vstup na Festival kultúry- možnosť dozvedieť sa niečo o národnosti Rusínov , ich kultúru, jazyk , folklórne zvyky, zúčastniť sa koncertov alebo prednášky.
 2. d) návšteva národnej galérie alebo výstavy- ak máte záujem o umelecké vyžitie a dozvedieť sa niečo o slovenských a zahraničných maliaroch a sochároch , môžete navštíviť výstavy v Národnej galérii.
 3. e) návšteva kina – určite si vyberieš z veľkej ponuky filmov, drámy, hororu alebo romantiky, za študentskú cenu si vieš dopriať aj malý popcorn alebo čipsy.

5.tipov na zážitky z rozpočtom 25 eur

 1. a) kúpiť si knihu alebo vedomostnú spoločenskú hru, kúzelné čítanie – ak rád čítaš máš na výber z veľkého množstva kníh alebo hier. Existujú aj rôzne hry na vedomosti- Objav Slovensko, Hádanky na cesty. Knihy na učenie sa alebo relax , dopraj si detektívku , záhadu alebo romantiku, scifi alebo fantasy a vydaj sa objaviť bájnu Tróju, prelez pyramídy a pod.
 2. b) vyskúšaj netradičné jedlo- ak si ešte nenavštívil nejakú zaujímavú reštauráciu alebo neochutnal sushi, morské plody alebo bambusovú polievku, teraz je jedinečná príležitosť, vezmi priateľov dajte sa do objavovania nových chutí vo svete jedla a drinkov.
 3. c) darčekový kredit –gift karta na hry na PC- milujete hry na PC a zistili ste , že vaša obľubená hra má nový level, jednoducho si kúpte predplatenú hráčsku kartu a zabavte sa v online PC hre so svojimi priateľmi, porazte nepriateľov , prípadne postavte mesto, strategický podnik …
 4. d) výstup na rozhľadňu a vyhliadkovú vežu vysokú 53m vo Vysokých Tatrách- ak milujete Tatry tento zážitok bude pre vás nezabudnuteľný, čaká na vás monumentálny výhľad na prírodné krásy našich najväčších hôr vo výške 1420m.n.m- možnosť vidieť všetkých 7 tatranských vrcholov, Štrbské pleso- súčasťou sú aj atrakcie pochôdzna sieť vo výške 43 m, sklenená podlaha pre najodvážnejších a ako bonus 61m dlhý tobogán.
 5. e) Zážitkové maľovanie pre jednotlivca alebo skupinu- ak máte radi pokojnejšiu zážitkovú činnosť tak vytvorenie niečo vlastnými rukami v podobe obrazu alebo umenie vám dodá opojný pocit, že váš príbytok bude krášliť dielo, ktoré ste vlastnoručne vytvorili. Počas tvorby môžete okrem maľovania vychutnať relax v podobe poháru vína alebo citronády. Ideálne pre páry rodičov s deťmi a priateľov.

5.tipov na zážitky z rozpočtom 50 eur

 1. a) Výlet do Viedenského zábavného parku- neďaleko od Bratislavy si máte možnosť užiť vyše 250 rôznych atrakcii, môžete si kúpiť slávnu Pratercard a platiť bezkontaktne za všetky atrakciea dokonca aj jedlo- za jednotlivé vstupy do atrakcii zaplatíte od 1,5-10 eur za jeden vstup a je si s čoho vyberať. Ak máte radi výška a adrenalín 65m vysoké slávne ruské koleso Rieserad bude to pravé- ide o dominantu kde je zhora pohľad a výhľad na celú Viedeň, v jednej z kabín si môžete dať romantickú večeru.

 

 1. b) Jazda na horskej dráhe Megablitz- ak milujete rýchlosť , adrenalín a milujete dobrodružstvo tak tento kolotoč a horská dráha zároveň patrí k tým najrýchlejším  , ktorý dosahuje obrovskú rýchlosť až 70km /h a usadí vás 4,8 gravitácia a 61 stupňový uhol smerom hore. Táto jazda je len pre silné žalúdky.
 2. c) Hotel Psycho so zombií – tento typ adrenalínu , je o prekonávaní strachu v strašidelnom dome, súčasťou toho je desivý vlak a cesta dráhou do pekla. Ak máte bujnú predstavivosť je tento zážitok ideálny.
 3. d) Strategické a únikové hry-Prison Break- pomýšľali ste niekedy nad tým , aké je to utiecť z väzenia alebo tam pobudnúť krátku chvíľu bez toho , aby ste sa dopustil niečoho nezákonného. Alebo uniknúť z tajuplného bunkru, lúštenie hádaniek , detektívna práca a objavenie mapy ako sa dostať von. Ideálna hra pre viacerých priateľov, každý za seba a predsa spolu v jednej väznici. Ak sa vyslobodíte s jednotlivých cieľ musíte sa v určitom časovom limite dostať spoločne von.
 4. e) Relax, masáže a sauna- ak je vaše telo unavené, bolí vás chrbát od neustáleho sedenia v škole alebo v kancelárii hrbení sa pri PC máte jedinečnú možnosť dopriať si masáž či už chrbta, krku, hlavy , rozprúdiť si krv prehriatím tela v saune, prípadne sa posadiť do masážnej alebo vírivej vane a nechať pomocou bubliniek , jemných dotykov maséra postupne so seba dostať stres a únavu , odbúrať napätie a bolesti, pomaly sa uvoľniť.

5.tipov na zážitky z rozpočtom 100 eur

 1. a) Paragliding – tandemový let- ak milujete adrenalín a radi si vychutnávate krajinu z netradičnej a najkrajšej perspektívy, tak tento let vám ponúkne neskutočnú dávku slobody pri najkrajšom športe na svete. Let spolu s videozáznamom a fotografiami s profesionálnym a skúseným pilotom v lokalitách na Slovensku, v Čechách, Poľsku a v Talianskych Alpách. možnosť zažiť autentický zážitok aj s prvkami akrobacie.
 2. b) Adrenalínová jazda na Ferrari alebo Lamborgini- ak milujete rýchlu jazdu, radi šoférujete auto a na diaľnici ste kráľom rýchlosti, táto ponuka je jednoznačne pre automobilových nadšencov. Počas jazdy je s vami skúsený inštruktor a jazdíte po bežných diaľniciach a okresných prázdnych cestách priamo v premávke, rovnako v každom aute si viete natočiť svoj vlastný videozáznam.
 3. c) Zážitková adrenalínová jazda v obrnenom pásovom transportéry MT-LBu – ak si fanúšikom vojenskej techniky, tak vás čaká jedinečný zážitok v podobe jazdy na obrnenom transportéry, jazda je dynamická simuluje jazdu v zastavanej oblasti- toto obrnené vozidlo bolo vyrobené koncom 60 rokov v Sovietskom zväze ide o terénneho obojživelníka nakoľko si poradí s každou nerovnosťou terénu. Off roadové jazdy prebiehajú na nespevnenom štrkovom teréne kde si možno vychutnať brutálnu jazdu s výmoľmi nerovnosťami a blatom ktoré simulujú bojovú operáciu v extraviláne. Samozrejme sú fotografie videozáznam z jazdy.
 4. d) Svadobný tanečný kurz spoločenských a latinskoamerických tancov pre snúbencov- ak ste sa ocitli v situácii, že že sa blíži termín vašej svadby, vy máte pocit že nezvládnete ani len prvý mladomanželský tanec, tak tento individuálny kurz vám v tomto probléme pomôcť. Na tomto kurze sa spolu s inštruktorom naučíte so svojím budúcim manželom zladiť nielen v osobnom ,ale aj tanečnom v živote. Zvládnete základné kroky spoločenských a latinskoamerických tancoch dokonca vám bude vytvorená krátka svadobná choreografia na prezenčný tanec novomanželov na rozprúdenie zábavy. urobte si zo svojej svadby najkrajší zážitok nielen pre vás ako manželov ale aj pre všetkých vašich hostí. Ideálne je začať 2 až 2 a pol mesiaca pred svadbou, aby ste sa vyhli prípadnému stresu z príprav a strachu, že to nestihnete sa všetko naučiť.
 5. e) Jazykové kurzy- pre začiatočníkov aj pokročilých- blížia sa maturitné skúšky, prípadne štátnice z jazyka, najideálnejším časom na prípravu je využiť prázdniny alebo dovolenku na prípravu. Tieto kurzy sú šité na mieru individuálne alebo skupinové, ktoré vám pomôžu nadobudnúť sebadôveru pri prejave v cudzom jazyku. Angličtina alebo iný jazyk sa stane vašou priepustkou alebo vstupenkou do novej lepšie platenej práce. Tento kurz je zameraný na komunikáciu v bežných aj náročnejších situáciách bežného života. Zároveň zvládne odstrániť bariéru strachu v komunikácii v cudzom jazyku natoľko, že si v hlave prestanete prekladať rozhovor do vášho rodného jazyka, ale naopak začnete myslieť v danom cudzom jazyku , čo umožní zefektívniť a zároveň umožní plynulosť vášho rozhovoru, vďaka čomu naberiete sebadôveru a nebudete sa báť komunikovať v akejkoľvek situácii doma, v práci alebo aj na dovolenke.

Rozumne využívať čas, ktorý nám bol daný počas prázdnin alebo dovolenky je dobré na plno využiť, hoci by naša peňaženka obsahovala len malé množstvo peňazí.