Matrace je možné chrániť viacerými spôsobmi
Matrace je možné chrániť viacerými spôsobmi

Kúpiť dobrý matrac je prvým krokom ku kvalitnému spánku a tiež krokom k zdravej chrbtici. Keď sa vám podarí konečne natrafiť na perfektný matrac, postarajte sa o to, aby vám dlho vydržal. Chrániť matrac sa dá veľa spôsobmi a my vám radi predstavíme 3 základné prvky ochrany matracov.

Bez roštu na posteľ to nepôjde

Prvým krokom k ochrane matraca je rošt na posteľ. Matrac totiž nestačí chrániť len z hornej strany pred znečistením či deformáciou. Rovnako dôležitá je ochrana zospodu. Túto ochranu zabezpečia práve rošty na posteľ. Ich ochrana spočíva hlavne v odpružení a odvetrávaní matraca. Ak položíte matrac na drevo, jeho spodná časť nemá ako dýchať a v matraci sa začne tvoriť vlhkosť. Rošt na posteľ zabezpečí cirkuláciu vzduchu a presušenie matraca.

Čo sa odpruženia týka, je rošt nenahraditeľný. Na pevnej doske sa časom začne matrac deformovať na miestach, kde je na neho vyvíjaný najsilnejší tlak. Naopak rošt rozkladá váhu matraca i tela do všetkých častí, čím sa deformácii zabráni. Pri výbere roštu sa riaďte pravidlom, že čím viac je matrac tvrdší, tým pružnejší rošt potrebuje.

Všestranný pomocník topper

Vrchný matrac tzv. topper je často súčasťou postelí, a to hlavne čalúnených. Tieto postele sa skladajú z niekoľkých vrstiev matracov, pričom topper leží na samom vrchu. Ak čalúnenú posteľ nemáte, odporúčame do toppera investovať. Nielenže sa vám bude lepšie spať, ale tiež ochránite matrac pred znečistením. Topper zároveň zvýši hrúbku matraca, takže sa vám bude z postele lepšie schádzať. Vrchné matrace sú ukryté v poťahu, čo znamená, že sa lepšie udržiava hygiena lôžka. Niektoré poťahy sú dokonca antialergické alebo vyrobené z vlákien, ktoré bránia usádzaniu baktérií a roztočov.

Najlepšia ochrana pred znečistením

Dostávame sa k poslednému pomocníkovi matracov, a to k chrániču matraca. Ide o pomôcku či doplnok k matracom, ktorý pripomína plachtu, ale je o niečo hrubší. Povrch chrániča je vyrobený z bavlny a spodná časť je plastová. Táto kombinácia zabezpečí pohodlný spánok i 100 % ochranu matraca pred znečistením. Chrániče by mali vlastniť hlavne seniori, rodiny s deťmi a alergici. Chránič sa dá prať. Potešiteľná je tiež jeho cena, keďže ide o veľmi lacnú pomôcku.

Náš tip: Predĺžiť životnosť matraca dokážete aj vy sami. Nedovoľte deťom, aby v posteli skákali. Matrac pravidelne obracajte. Jeho povrch vysávajte a občas matrac vyložte prevetrať na terasu.