Vaše dieťa túži po bicykli? Začnite s bicyklovaním ihneď
Vaše dieťa túži po bicykli? Začnite s bicyklovaním ihneď

Máte radi cyklistiku a konečne aj vaše dieťa pocítilo túžbu naučiť sa jazdiť? Možno váhate, pretože netušíte či má dieťa správny vek. Príčinou váhania je aj to, že rodičia nevedia, ako pristupovať k výučbe bicyklovania. Využite naše tipy a začnite s bicyklovaním ihneď.

Prístup dieťaťa k pohybu

Rodičia, ktorí viedli dieťa k pohybu od malička, majú v rámci výučby jazdy na bicykli jednoduchšiu úlohu. Hlavne deti ovládajúce jazdu na odrážadle sa na bicykli naučia jazdiť takmer ihneď. Dokonca nepotrebujú pri prvej jazde pomocné kolieska. Kúpiť odrážadlo znamená pre dieťa veľa. Naučí sa brzdiť nožičkami, udržať rovnováhu, jazdiť vo vyššej rýchlosti i koordinovať pohyby tela s náklonom odrážadla. Všetky tieto schopnosti sa zídu pri jazdení na bicykli.

Vek na prvý bicykel

Podľa lekárov sa dieťa môže začať učiť bicyklovať vo veku 3 rokov. Samozrejme, že deti sa rýchlo naučia bicyklovať aj vo vyššom veku. Môžeme povedať, že na bicyklovanie nikdy nie je príliš skoro a ani neskoro. Pozor si však dávajte na výber bicykla. Detský bicykel vyberajte tak, aby dieťa dočiahlo nohami pri zosadnutí na zem. Pri rozkročení nad sedadlom musí dokázať stáť. Veľa spraví aj pohodlné sedadlo. Pre najmenšie deti sú určené detské bicykle s rámom veľkým 14 palcov.

U detí zohráva veľkú úlohu to, ako bicykel vyzerá. Keď sa im bude páčiť, budú mať väčšiu chuť sa učiť nový pohyb a bicyklovanie si zamilujú v prvých momentoch. Dievčatká majú rady bicykle ružovej farby s motívmi princezien. Chlapci ocenia bicykel s motívom komixových hrdinov. Deti potešia doplnky ako veselo sfarbené zvončeky, strapčeky a farebné košíčky.

Správny prístup k výučbe

Kvôli bezpečnosti musíte aj pri výučbe bicyklovania používať bezpečnostné prvky. Deti budú potrebovať prilbu, chránič lakťov a kolien. Bicykel spolu s chráničmi kúpite v internetovom obchode inSPORTline. Výučbu zahájte na mieste, kde nie je doprava a žiadne prevýšenia. Ideálne sú detské dopravné ihriská alebo parkovisko. Ukážte dieťaťu, ako na bicykel nasadnúť, odraziť sa, točiť riadidlami, šliapať do pedálov a brzdiť.

Potrebné je dieťa upozorniť, aby zo začiatku jazdilo pomaly a rýchlosť skúšalo až po nadobudnutí praxe i istoty. Ak nechcete, aby sa dieťa naučilo jazdiť s kolieskami, musíte ho mať neustále na očiach a behať mu za chrbtom. Pridŕžajte ho zozadu až do doby, kedy uvidíte, že vie udržať rovnováhu. V prípade, že sa mu nedarí, nenadávajte, pochváľte ho za každý, čo i len malý pokrok. Keď zvládne dieťa samostatnú jazdu, nejazdite s ním ihneď po cestách. Prax získa na cyklistických chodníkoch a v parku.