Myslite ekologicky – Staré oblečenie ako nové
Myslite ekologicky – Staré oblečenie ako nové

Koľko kúskov oblečenia ste si kúpili tento rok? Väčšina ľudí, a to hlavne žien, sa nedokážu ku konečnému číslu dorátať. Konzumná doba, veľké možnosti v oblasti nakupovania a dostupné ceny spôsobili, že starému oblečeniu nedávame šancu. Avšak aj staré oblečenie môže vyzerať ako nové vďaka farbám na textílie. Ako zafarbiť odevy?

Farbenie oblečenia ako hit

Nie je tomu tak dávno, keď ženy farbili textílie o sto šesť. Obchody s oblečením nemali veľmi čo ponúknuť a lepšie kúsky boli cenovo v iných dimenziách. Keď sa na oblečení zjavili fľaky, farba vybledla alebo ste chceli obmeniť šatník, na rad prichádzalo farbenie textílií. Týmto spôsobom sa z bielych šiat mohli stať módne zelené alebo nudné béžové šaty sa zmenili na ružové. Zamyslite sa nad touto možnosť aj vy. Ak máte pocit, že vás šatník nudí, zmeňte ho vďaka zmene farieb. Farby na textílie predáva každá drogéria podobne ako čistiace prostriedky.

Prírodné farbenie oblečenia

Keď zmýšľate naozaj ekologicky, môžete farbu oblečenia zmeniť aj s pomocou prírody. Prírodnými farbami sa však dajú zafarbiť len bavlnené textílie. Najviac používaná je pri farbení kurkuma. Podľa intenzity zmení bledé tričko na žlté alebo hnedé. Na takéto farbenie vám stačia tri lyžice kurkumy, horúca voda a približne 30 minút na ponorenie oblečenia do vody. Ako stabilizátor farby použite octovú vodu. Na záver je potrebné textíliu prepláchnuť v studenej vode a nechať vyschnúť. Podobne viete zafarbiť bavlnu na ružovo vďaka avokádovým šupkám. Na farbenie môžete využiť aj iné ovocie a zeleninu, napríklad mrkvu, červenú repu alebo orechy.

Rozmanité chemické farbenie

Vďaka chemickým farbám dokážete farebne zmeniť oblečenie na nepoznanie. Kúpiť je možné celú paletu farieb, ktoré budú sýte a na oblečení trvácne. Skvelé je, že pri chemickom farbení sa nemusíte trápiť vyváraním oblečenia. Farby spolu s fixačnými prípravkami je možné pridať do prania. Stačí zapnúť prací program a z práčky vytiahnete úplne nový kúsok oblečenia.

Dajte prednosť tekutým farbám pred práškovými. Rýchlejšie sa vo vode rozpustia, takže nehrozí nerovnomerné zafarbenie alebo fľaky na odevoch. Chemické tekuté farby sa používajú pri praní na maximálne 40 stupňoch. Po zafarbení je nutné oblečenie ešte raz preprať. Aj pri chemických farbách platí, že oblečenie musí byť ušité z prírodných materiálov ako je bavlna alebo ľan.