Užite si jesenné túry naplno vďaka kvalitnej výbave
Užite si jesenné túry naplno vďaka kvalitnej výbave

Špecifické, premenlivé počasie si počas túry vyžaduje inú výbavu ako v lete. Nedajte sa odradiť poveternostnými podmienkami a užite si treking počas celého roka. Aká výbava sa vám bude hodiť v horách na jeseň?

Vodeodolná turistická obuv

Počas leta vám stačia na túry turistické topánky vyrobené z textilu. Sú lacné, ľahké a veľmi komfortné na nosenie. Pozor na to, že ak obľubujete extrémnejší terén, textilná turistická obuv nebude stačiť. Nie je tak odolná a pevná ako kožená.

Na jeseň si okrem koženého materiálu overte aj to či má pánska a dámska turistická obuv membránu. Známa je predovšetkým Gore-Tex membrána, ktorá patrí k najkvalitnejším na trhu. Vďaka membráne sa topánky stávajú vodeodolné a vy si môžete užívať treking aj počas daždivejších dní. V mokrom teréne je rizikom i pošmyknutie, a preto dajte prednosť obuvi s členenou podošvou zvyšujúcou priľnavosť.

Nepremokavá trekingová bunda

Jesenné trekingové bundy sú zateplené, ošetrené impregnáciou, aby nepremokali a odolávajú tiež vetru. Podobne ako topánky majú trekingové jesenné bundy vo vnútri všitú membránu zvyšujúcu vodeodolnosť oblečenia. Odolnosť voči vlhkosti sa udáva ako vodný stĺpec. V našich podmienkach vám stačí bunda so stĺpcom okolo 8000. Tepelná izolácia bundy udržiava teplotný komfort. Pri dynamickejších výstupoch sa vám zíde bunda, ktorá ma v podpazuší vetracie otvory. Otvory zabezpečia cirkuláciu vzduchu.

Jesenné bundy by mali mať kapucňu, ktorá sa dá stiahnuť na šnúrku. Dôležité je zapínanie s klopou, aby sa cez zips k telu nedostala vlhkosť alebo studený vzduch. Čím viac vreciek na zips trekingová bunda má, tým viac drobností môžete mať počas túry po ruke.

Odolné trekingové palice

Už dávno bola vyvrátená mylná mienka, že trekingové palice počas túry potrebujú len starší ľudia. Palice sú oporou a pomocou v nespočetných situáciách. Odbremenia kĺby počas výstupu i počas schádzania strmého kopca. Vďaka paliciam lepšie rozložíte záťaž pri chôdzi do celého tela, takže sa menej unavíte. Trekingové palice pomáhajú udržiavať tempo a samozrejme, že sú tiež oporou v klzkom teréne.

Najviac pohodlné sú pri chôdzi teleskopické palice, ktorých dĺžku dokážete prispôsobiť svojej výške. Oceníte to, že sa dajú zložiť do malých rozmerov a lepšie sa nosia na pútku batoha. Tlmiaci systém na paliciach je veľkou pomocou pre ľudí, ktorí trpia pohybovými problémami alebo sú po operácii. Ľahké a veľmi odolné sú karbónové trekingové palice. Sú síce drahšie, ale oplatí sa do nich investovať. Zamerajte sa tiež na hrot palíc. Titánové hroty sú takmer nezničiteľné. Počas výberu palíc si všímajte ergonómiu rukovätí a materiál, najčastejšie ide o gumu pokrytú penou.