Parazitárne ochorenie býva častým stavom detskom veku najčastejšie sa  parazity vyskytujú na pieskoviskách a pri kontakte s domácimi miláčikmi. tie najznámejšie sú červy

Podľa tvaru ich tela sa parazity delia na

  • okrúhly prierez- škrkavka, mrľa ľudská
  • plochý prierez- pásomnica

 

Mrľa ľudská

Prameňom aj hostiteľom je iba človek. Sú nebezpečné a najviac rozšírené v kolektíve mladších vekových skupín pri nedodržiavaní hygieny. Vajíčka mrle sú kladené v okolí análneho otvoru, ktoré veľmi  svrbia. Často pri dotyku alebo poškrabaní sa v okolí konečníku sa môžu vajíčka preniesť na prsty, následne pri nedostatočnej hygiene sa opätovne cez ústa môžu dostať naspäť do čreva. Svrbenie je najčastejšie večer a  v noci ,nakoľko vtedy tieto červy vyliezajú von.

Príznakmi prítomnosti tohto parazita v organizme

-nechutenstvo ,svrbenie , nočné pomočovanie( najčastejšie u dievčat ), bolesti brucha a niekedy samičky tohto parazita môžu spôsobiť problémy nielen v čreve a v  jeho okolí, ale aj v pošve a spôsobiť výtok.

Vyšetrením sa dá zistiť ich prítomnosť pomocou lepiacej pásky ,ktorá sa nalepí v oblasti konečníka a následne sa dá vyšetriť mikroskopom. Nakazené dieťa môže ohrozovať celú rodinu ,preto je nevyhnutné ju preliečiť. Dôležitá je hygiena, sprchovanie ,umývanie rúk, strihanie nechtov na úplné krátko a častá výmena posteľnej a osobnej bielizne.

Škrkavka

V prameňom sú vajíčka , ktoré sa nachádzajú v pôde, kde dokážu prežiť niekedy aj 5 rokov. Najčastejšie nákaza je spôsobená neumytou zeleninou alebo kontaminovanou vodou. Dospelý parazit vylučuje vajíčka vo veľkom množstve. Celý vývoj od vajíčka po dospelého jedinca trvá približne 3 mesiace a nespôsobuje žiadne zmeny alebo príznaky v tele hostiteľa

Larvy dokážu prenikať črevnou stenou do krvného obehu ohrozujú nákazou srdce pľúca pečeň priedušky alebo aj hrtan.

Prejavy ochorenia sa delia :

Pľúcne– vyvolávajú zápal pľúc najčastejšie týždeň po nakazení často sú prítomné aj iné príznaky ako je zadýchavanie bolesti a tlak na hrudníku triaška zimnica alebo naopak veľmi zvýšená teplota

Črevné – hrozí upchatie čreva zhlukom lariev pri masívnom  osídlení na v jednom úseku, pretrvávajú bolesti brucha, poruchy trávenia, nechutenstvo, zvracanie, kolikové bolesti ,zápal žlčníka alebo aj slepého čreva dokonca môže vyústiť až do náhlej brušnej príhody, ktorá je veľmi nebezpečná.

Prevencia parazitických ochorení

-zabránenie styku s ľudskými alebo zvieracími výkalmi                                                                                              -častá  hygiena toalety                                                                                                                                                         -pravidelné umývanie rúk ,ovocia, zeleniny

Učiť deti ,aby si nedávali prsty do úst, najmä keď boli v kontakte s hlinou alebo domácimi miláčikmi

domáce zvieratá treba pravidelne odčervovať aby sa zamedzilo prenosu parazitov zo zvieraťa na človeka, tým sa zabránilo kontaminácii aj okolitého prostredia

Liečba –používajú sa antiparazitné lieky, zhruba 3 týždne po liečbe sa vyšetruje opätovne stolica na prítomnosť parazita a akútne brušné príhody sa musia väčšinou riešiť chirurgicky- operáciou

Pásomnica detská

najčastejším zdrojom tohto parazita jej dostatočne upravené mäso ,najmä hovädzieho

Príznaky

– nechutenstvo, prudké chudnutie alebo nepriberanie, bolesti brucha záchvaty hladu aj napriek pravidelnej strave. Tento parazit vylučuje časti svojho tela v podobe článkov do stolice ,kde je ich možné pozorovať voľným okom. Diagnóza sa stanoví vyšetrením stolice, kde boli pozorované články parazita prípadne sterom v oblasti  konečníka.

Prevencie

dostatočne upravené mäso tepelne dodržiavanie základných hygienických zásad pravidelne umývanie rúk ,výmena osobnej bielizne a posteľného povlečenia.

Hlísta detská

Parazit nachádzajúci sa v tenkom čreve deti. Kladú vajíčka ,ktoré sa dostávajú von prostredníctvom stolice, najčastejšie hrozí nákaza neumytou zeleninou a ovocím

Hygienickým opatrením proti vnútorným aj vonkajším parazitom

  • umývanie rúk pred jedlom / po jedle/ po použití WC /po hre s domácim miláčikom
  • nedávať nič do úst, čo tam nepatrí ,neobhrýzam si nechty
  • Pravidelné sprchovanie
  • denná výmena spodnej bielizne
  • umývanie zeleniny a ovocia pred konzumáciou
  • nepoužívať vody z neznámeho zdroja -napríklad z potoka, kaluže ,prípadne na neznámom mieste kde nevieme overiť jej kvalitu- krajiny s nižším hygienickým štandardom napríklad africké
  • konzumácia mäsa len po kvalitnej úprave- uvarením alebo upečením

 

Vonkajšie parazity u detí

Sú to parazity ktoré odoberajú živiny z povrchu tela svojho hostiteľa, znehodnocujú potraviny, prenášajú infekčné ochorenia.

Voš detská

jeden z najznámejších vonkajších parazitov často vyskytujúci sa vo väčších kolektívoch prenášajúcich sa používaním spoločných napríklad hygienických potrieb- hrebene alebo kefy ,ktorými sa česalo dieťa, ktoré malo vši a tie sa môže zachytiť medzi zúbkami alebo štetinami kefy a takto kontaminované môžu česaním iného dieťaťa sa preniesť  do vlasov . Veľmi náročné sa ich zbaviť v prípade výskytu sa používajú už špeciálne antiparazitne šampóny a vyčesávajú sa vyčesávajú sa z vlasov ,od pokožky hlavy smerom ku končekom vlasov hustým kovovým hrebienkom. Vajíčka vši sú najčastejšie nakladené v blízkosti pokožky hlavy a korienkov vlasov a spôsobujú silné svrbenie, ťažko sa odstraňujú,  vajíčka sú tam doslovne nalepené. Po prekonaní je potrebné všetky veci, oblečenie posteľné obliečky a kefy ,či hrebene poriadne vyprať a kefy a hrebene dezinfikovať a vyčistiť. Je to veľmi ľahko prenosné ochorenie, preto je potrebné pravidelne po návšteve detských kolektívov skontrolovať hlavy svojich detí. Prípadne po pobytoch na táboroch a školských výletoch, prípadne v škôlke kde sa spí.

Blchy

Môžu sa preniesť na človeka ,ak sa o svojich domácich miláčikov pravidelne nestaráme a neodblšíme ich. Najčastejšie sa vyskytujú v kožuchu psov, mačiek , hydiny, a pri blízkom kontakte veľmi ľahko preskočia a spôsobujú štípance, ktoré veľmi svrbia väčšinou sú to 3 štípance vedľa seba ale budú do trojuholníka- vyskytujú sa najčastejšie okolo pása v podpazuší kolenných jamách a okolo členkov, červené  krvavé 3 bodky. Blchy nemajú veľké nároky na kvalitu krvi ,neberú ohľad na krvnú skupinu RH faktor ,prítomnosť alebo neprítomnosť choroby ,vyhnú sa mŕtvemu hostiteľovi. Najčastejším ochorením, ktoré blchy prenášajú sú bakteriálne a vírusové infekcie alebo alergické reakcie prípadne zápalové alebo nezápalové ochorenia kože, boreliózu dokonca aj meningitídu alebo mor.

Kliešte obyčajné

patrí k najznámejším druhom parazita živiaceho sa krvou divých aj domácich zvierat i človeka. Nebezpečenstvo hrozí ,ak je kliešť infikovaný boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou.

Kliešťov delíme na tkz. zimných alebo lesostepných( počas slnečných dní vylezú na sneh a nízke konáriky , dospelá samička kliešťa pije krv 10 až 14 dní, kde dokáže zväčšiť svoj objem viac ako 200 násobne. Plne nacicaný kliešť sám odpadne od hostiteľa a vo vhodnom prostredí najčastejšie v tieni nakladie 2 až 4000 vajíčok ,kde sa po mesiaci vyliahnu larvy, ktorých vývinový cyklus trvá 2 až 3 roky napriek tomu, že je vajíčok a lariev  toľko, prežije najčastejšie 1 pár- samček a samička. Vyskytujú sa na okraji lúk a lesov, najčastejšie číhajú vo vyššej tráve v prípade nízkych kríkoch kde čakajú na svojho hostiteľa zachytávajú sa pomocou silných háčikov  na prvom páre nôh ,najčastejšie to srsť zvierat prípadne oblečenie človeka, kde sa snaží dostať k zahalenej koži. Silné prisatie / zavŕtanie ba priam až zabetónovanie kliešťa do kože spôsobuje ,že nie je možné ho ,až tak veľmi ľahko odstrániť.

Kliešťa vyberieme pomalým vykývaním zo strany na stranu prípadne jemným  točením raz na 1 raz na 2 stranu, nikdy na neho nekvapkáme olej alebo ho nepotierame nejakou mastičkou  začne dusiť a všetok obsah vrátane častokrát choroboplodných zárodkov doslovne vypľuje do rany ,do  ktorej sa prisal, zvýšime riziko prenosu infekcie. Následnú ranu po vybratí kliešťa dezinfikujeme jódovými prípravkami napríklad Betadine a následne prilepíme leukoplastom.

Svrab

ide o infekčné kožné ochorenie spôsobené zákožkou svrabovou Ide o kruhového roztoča so splošteným telíčkom ide o parazita žijúceho v koži človeka. ďalej jeho prítomnosť nie je voľným okom veľmi viditeľné, na povrchu kože sa vytvoria tenké nepravidelné pásiky A po vniknutí do kože chodbičkách kladú vajíčka a výkaly a živia sa tkanivovou tekutinou prípadne larvy často zaliezajú do vlasových vačkov a živia sa mazom. Najčastejšie postihnutými miestami sú oblasti kde je koža extrémne jemná alebo tenká medzi prstami rúk a nôh na zápästí alebo v oblastiach brucha až pod bruška prípadne medzi lopatkami alebo prsníkmi nikdy  nepostihuje dlane alebo stupaje.

Ide o pohlavne prenosné ochorenie priamy kontakt človeka na človeka privátne používaním spoločnej posteľnej bielizne.

Liečba jej pomocou sírovej pasty benzylbenzoátových prípravkov a lindanových prípravkov, ktoré sa vtierajú do kože celého tela, po liečbe treba urobiť kúpeľ a dôsledne vymeniť posteľnú bielizeň aj s dezinfekciou a súčasne preliečiť rodinných príslušníkov a sexuálnych partnerov. Je to veľmi nepríjemné a svrbiace vysoko nákazlivé ochorenie.

Ploštice

Ďalej ide o dočasného teplokrvného parazita, ktorý napáda svoje obete počas noci a tmy a cez deň sa ukrýva v štrbinách v nábytku v stenách v matracoch a v posteľnej bielizni. V domoch sa najčastejšie rozliezajú počas leta cez okna alebo po vonkajších stenách. Pri poštípaní spôsobuje bolestivé svrbiace a vyvýšené štípance najčastejšie na častiach tela ,ktoré nie sú zakryté napríklad ruky ,nohy, hlava u citlivých ľudí môže poštípanie plošticou spôsobiť horúčku ,opuchy alebo žihľavkový výsev. Postihnuté miesto natierame alkohol eukalyptovým alebo mentolovým liehom alebo chladivou masťou.

Najčastejšie úkryty ploštíc v bytoch

-záhyby obliečok
– švíky matracov a čalúnenia- konštrukcie postelí/nábytku/zásuviek/štrbiny/praskliny
– obloženie stien, tapety, rámy obrazov, podlahové lišty, medzi prádlom a oblečením
– pelechy zvierat

Odstránenie ploštíc

Vôbec nie je jednoduché sa tohto parazita zbaviť. Ničenie zahájiť hneď po objavení, nečakať možno ani chvíľu, musí byť dôsledné a starostlivo vykonané. Ak nájdeme malé množstvo možno zahájiť likvidáciu a svojpomocne pomocou postrekov proti plošticiam a blchám , zacieliť presne na miesta nálezu ich výskytu. Je dôležité nenechať ich zabývať, a v prípade premnoženia nechať na profesionálov, tesne predtým dôkladné upratanie, vysávanie, vytretie podláh aj priestorov pod nábytkom, skontrolovať obrazy a tapety, obloženie stien.

Rovnako ako pri všetkých ostatných vonkajších parazitoch, by sme mali ak je to nevyhnutné vyhľadať odborníka. Pri zistení výskytu ploštíc  treba upovedomiť susedov, aby si skontrolovali svoje obydlia postele prípadne nábytok ,aby nedošlo ku kontaminácii iných bytov.

Najlepšou prevenciou je dôkladná hygiena a starostlivosť o seba, svojich domácich miláčikov a priestorov, ktoré obývame.

Bc. Ľubica Bombalová