Dieťa je malé zázračné stvorenie, ktoré svojim narodením prinesie do života manželského páru obrovskú lásku radosť a zároveň aj veľkú zodpovednosť, že už nie sú iba muž a žena, ale stali sa rodičmi.

V 1. roku svojho života sa začne adaptovať na svet okolo seba a prechádza mnohými vývojovými fázami, ktoré ho zmenia z nemohúceho ležiaceho novorodenca na malé živé v mnohých prípadoch aj chodiace dieťa. je to najrýchlejšie obdobie kedy sa udeje najviac fyzických psychických a emočných zmien v živote dieťaťa, a obrovské kvantum informácií, ktoré sa dieťa naučí je obdivuhodné, od pretáčania sa z jednej strany na druhú, cez štvornožkovanie ,plazenie sa, až po sedenie, postavenie sa a častokrát aj chodenie popri nábytku alebo aj samostatne.

Jedným z najčastejších ochorení u takto malých detí sú respiračné ochorenia (bakteriálne alebo vírusové), môžu sa prejaviť od najjednoduchšieho kašľa a nádchy, zápal horných a dolných dýchacích ciest, angína, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha zápal priedušnice priedušiek až po zápal pľúc. Niekedy sa zo zápalu pľúc môže vyvinúť až astma,  poprípade alergie na pele,  prach, srsť a roztoče. Ďalej aby sme minimalizovali riziko vzniku respiračných ochorení je dôležité dodržiavať správnu hygienu, budovať u dieťaťa imunitu a pravidelné otužovanie, rovnako je potrebné dbať na správne obliekanie vzhľadom na to, že takto malé deti nemajú ešte vyvinutú dostatočne termoreguláciu, a tým pádom sa ich telo nedokáže primerane ochladzovať, Rovnako je potrebné pravidelné vetranie, výmena posteľnej bielizne a správna izbová teplota. oblečenie dieťaťu vrstvíme ak ide o zimné obdobie, v prípade že mu bude teplo je možné jednotlivé vrstvy dať dole, ak naopak zima tak sa vrstvy môžu obliecť.

Kožné ochorenia- patria k 2. najčastejším problémom u dojčiat a batoliat patria medzi nich vyrážky, zapareniny z pľuzgierikmi, osýpky, kiahne, atopický ekzém, bradavice alebo plienková dermatitída. Častejšími pôvodcami týchto ochorení sú alergie, podráždenia alebo infekcie. v tomto prípade treba dbať na zvýšenú hygienu a komfort dieťaťa. týmto problémom sa dá predchádzať pravidelným umývaním vetraním ale aj pranie v pracích prostriedkoch určených pre deti, a umývanie ich tela jemnými neparfumovanými mydlami, a pravidelným krémovaním ako ochranou pred slnkom a rovnako aj vysušovaním pokožky. Prevencia plienkovej dermatitídy a zaparenín je pravidelné výmena plienok, hneď po vykonaní veľkej potreby a rovnako po niekoľkých malých potrebách , dieťa určite nenechávame v pocikaných a pokakaných plienkach ,okrem nepríjemného pocitu vyvoláva u dieťaťa podráždenie plač a celkovú nespokojnosť a rovnako to môže spôsobiť rozličné kožné ochorenia alebo zápaly napríklad aj močových ciest.

Tráviace ťažkosti- nafukovanie, kolika, zápcha alebo hnačka- patria k ďalším veľmi rozšíreným problémom u malých detí, ide o veľmi časté bolesti brucha , nafukovanie a podobne. ako malé deti nám nedokážu povedať kde ich to brucho bolí, ale to že ich bolí dávajú najavo jasným zreteľným a neutíchajúcim plačom, s ktorými môžeme pomôcť my ako rodičia. V prvom rade ak je to, čo najviac možné dieťa dojčíme ,a po ňom ho necháme odgrgnúť aby sa nahromadený vzduch pri saní z prsníka odstránil z tráviaceho traktu. Pri podozrení na alergiu na mliečnu bielkovinu siahneme po                        antialergických umelých mliekach, ak nechceme dieťa kŕmiť umelým mliekom ,ale aj za iných okolností je dôležité stravovanie dojčiacej matky, a je potrebné aby sa vyhýbala alergénom rôznym 2 zeleniny ovocia orechov ktoré by mohli byť potenciálnymi alergénmi a zo stravy matky prechádzajú aj do mlieka. tiež pri kolikách je dôležitá masáž bruška a jemné cvičenie nožičkami, aby sa uvoľnili prípadné vetry a dieťatko mohlo byť spokojné.

Choroby uší a zubov- patril tiež častým ochoreniam, ktoré postihujú deti do 1 roka, môžu ich spôsobiť baktérie alebo vírusy, tieto ochorenia sú sprevádzané najčastejšie horúčkami, bolesťami a podráždením dieťaťa, rovnako ako pri raste zúbkov ,kedy je zvýšená citlivosť ďasien a tiež zvýšené slinenie, vtedy je dobré používať rôzne chladiace hryzátka, alebo natierať ďasienka chladiacim gélom proti bolesti. Prevenciou týchto problémov jej pravidelná starostlivosť o uši, vyhýbanie sa prechladnutiu a rovnako aj starostlivosť o prvé zúbky, Sme predišli zubnému kazu.

Všetky tieto ochorenia je dôležité konzultovať s detským lekárom a v  prípade ak už ochorenie vznikne uh dbať na jeho pokyny, dodržiavať liečebný režim a na nás rodičoch je ich opatera  a dať im pocítiť , že sú v bezpečí.

Bc. Ľubica Bombalová