Hliníkové okná a dvere sú dizajnové a estetické. Majú v porovnaní s plastovými alebo drevenými variantami výborné izolačné vlastnosti a sú vhodné aj do tých najmodernejších nízkoenergetických stavieb. Hliník je jeden z najtrvalejších a najodolnejších materiálov. No aj napriek tomu si vyžaduje, rovnako ako všetko ostatné v našom živote, určitú starostlivosť. Pravidelné čistenie a údržba hliníkových okien a dverí je nevyhnutná, aby sa zabezpečila ich správna funkčnosť a predĺžila životnosť a kvalita.

 

Ako správne vyčistiť hliníkové okná a dvere

 

 1. Pripravte si vedro alebo záhradnú hadicu, mydlovú vodu (najlepšie vlažnú) alebo špeciálny čistiaci prostriedok na hliník (neagresívny s neutrálnym pH 6-8, bez obsahu octu a čpavku, ktorý odstraňuje špinu a mastnotu), kefu s jemnými aj pevnými štetinami, špongiu a suchú mäkkú handričku.
 2. Najvhodnejšie je s čistením a umývaním začať skoro ráno, keď nesvieti priame slnko. Je to z dôvodu tzv. pruhovania, čo môže byť pri umývaní dosť frustrujúce. Pruhy na hliníkovom ráme vznikajú vtedy, keď slnko vysuší povrch skôr, ako ho stihnete opláchnuť vodou a utrieť suchou handričkou.
 3. Pre dôkladné odstránenie zaschnutej špiny použite pevné štetinové čistiace kefky. Dostanete sa tak aj do úzkych priestorov, kde sa často hromadí prach a iné nečistoty. Vyhnite sa drôteným kefám, oceľovej vlne, kovovým škrabkám, brúsnemu papieru, nožom a iným predmetom, ktoré by mohli hliníkový povrch poškodiť.
 4. Následne rám ešte raz umyte čistiacim prostriedkom pomocou špongie a opláchnite čistou vodou.
 5. Je tiež dôležité hliníkové rámy poriadne dosucha utrieť neabrazívnou handričkou alebo inou mäkkou textíliou. Zabránite tak oxidácii a prípadným škvrnám po čistiacom prostriedku.
 6. Na záver môžete aplikovať silikónový sprej alebo mazivo na tesnenie a kovanie okien, ktoré chráni povrch pred koróziou.
 7. Vonkajšie rámy hliníkových okien alebo dverí umývajte za pomoci hadice. Striekaním vody sa odplaví veľká časť voľných nečistôt. Nepoužívajte však vysokotlakové zariadenia (vapky) a trysky.

 

Frekvencia čistenia a údržby

 

 • Mesačná údržba – štandardné umývanie okenných skiel a hliníkových rámov.
 • Ročná údržba – aspoň 1 až 2 x za rok vykonajte kontrolu tesnenia, kovania, zatváracích a uzamykacích systémov. Aplikujte ochranný silikónový sprej alebo mazivo.
 • Ak sú konštrukcie postavené v agresívnom, koróznom prostredí alebo sú vystavené iným rizikovým faktorom, čistenie by malo byť častejšie. Medzi takéto prostredie patrí:
 • Vysoko industrializované zóny;
 • Pobrežné oblasti alebo blízkosť ústí veľkých riek nad hladinou podzemnej vody (vystavenie kondenzácii);
 • Znečistené mestské oblasti (s vysokou koncentráciou výfukových plynov), oblasti blízko dopravných križovatiek (diaľnice, železnice, letiská…);
 • Vysoko agresívne prostredie (napr. plavárne, laboratóriá, čističky odpadových vôd, krematóriá…).