V ľudskom tele sa nachádza približne 1,5 – 2 kilogramy baktérií. Črevná flóra patrí medzi najdôležitejšie súčasti ľudského tela. Jej správne fungovanie je nevyhnutné pre prirodzený vývoj imunitného systému už od raného veku. Tvorí sa už od narodenia a jej zloženie sa postupne s pribúdajúcim vekom mení vplyvom viacerých faktorov.

Pravdepodobne ste už neraz počuli o zázraku menom probiotiká. Probiotiká sú výživové doplnky, ktoré sa predpisujú najmä osobám s tráviacimi problémami. Dokážu však riešiť omnoho širšiu paletu zdravotných problémov:

  1. Umožňujú lepšie a efektívnejšie vstrebávanie živín z prijatej potravy do organizmu. Zároveň zabraňujú vstrebávaniu toxínov nachádzajúcich sa v strave. Tento základný mechanizmus fungovania probiotík má veľmi pozitívne účinky na imunitný systém človeka. V konečnom dôsledku zabraňujú tomu, aby sa v črevách človeka objavili látky, ktoré by mohli spôsobiť vznik nádorov.
  2. Probiotiká sa odporúčajú aj pri dlhodobejšom užívaní antibiotík. Tie totiž dokážu okrem zlých baktérií vyhubiť aj tie dobré. Práve dôsledkom tohto môžu vzniknúť tráviace ťažkosti, ktoré sú spojené s hnačkou. Probiotiká tak vyrovnávajú črevnú mikroflóru, ktorá je pre správne fungovanie trávenia mimoriadne dôležitá.
  3. Pomáhajú pri ďalších zápalových ochoreniach žalúdka a čriev (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, rotavírusové infekcie,…).
  4. Dokážu produkovať určité druhy vitamínov, predovšetkým vitamíny K a B (biotín, B1, B3, B6 a B12). Ďalej produkujú laktoferín – bielkovinu, ktorá má schopnosť viazať železo, a bez ktorej by organizmus nebol schopný železo z potravy absorbovať.
  5. Urýchľujú proces rozkladu zvyškov potravín, čím predchádzajú vzniku hnilobných procesov v čreve. Probiotické kultúry produkujú látky, ktoré znižujú pH čreva. To vytvára prostredie, v ktorom sa nedarí patogénom. Probiotické mikroorganizmy pomáhajú nášmu tráveniu a umožňujú niektorým ľuďom konzumovať aj také potraviny, ktoré by bez ich pomoci nedokázali stráviť a spôsobili by im nepríjemné zdravotné problémy. Prostredníctvom čistenia čreva tiež dlhodobejším užívaním znižujú prípadný zápach z úst.
  6. Pomáhajú liečiť vnútorné zápaly.
  7. Pomáhajú bojovať proti civilizačným ochoreniam a ich prejavom. Znižujú napríklad cholesterol, môžu sa spolupodieľať pri prevencii obezity. Niektoré klinické štúdie hovoria o tom, že môžu predlžovať aktívny život a zlepšujú jeho kvalitu.

 

Ako správne probiotiká užívať?

Hoci sa môžu probiotiká užívať kedykoľvek počas dňa, ideálne je ich užívať spolu s hlavným jedlom. Zvlášť pozorným treba byť v prípade užívania antibiotík. Časový interval medzi nimi musí byť minimálne 2 – 4 hodiny, aby sa dodržala správna účinnosť každého z nich, či už antibiotík alebo probiotík. Záleží tiež na tom, aký zdravotný problém sa snažíte odstrániť. Ak máte napríklad problém so stravou a jej zložkami, užite ho vtedy, keď vaša strava obsahuje tieto „problémové“ potraviny. Predávkovanie probiotikami nie je možné.