Blížia sa najkrajšie sviatky roka Vianoce. Mnoho ľudí, najmä tí ktorí majú malé deti sa veľmi tešia. AK už majú deti vo veku okolo 1 roka pomaly si uvedomujú , že je niečo iné ako cez všedný deň. Všade rozžiarené svetielka , gule na stromčeku , ktoré odrážajú ich tvár , ich začínajú fascinovať. A darčeky, šuchotavý papier , trblietavá mašlička je najkrajšia zábava. Veria totiž na vianočný zázrak  a Ježiška /Deda Mráza / Mikuláša /Santa Clausa podľa krajiny , kde žijú.

Ak majú deti okolo 2-3 rokov , chcú nám pomáhať, vykrajovať koláčiky, pokúšajú sa ich ozdobiť alebo sa nám len motajú okolo nôh, nasávajú sviatočnú náladu a také tajomno.

Ako ich obdarovať- skvelými darčekmi sú interaktívne , spoločenské hry (staršie deti 8+), knihy, rozprávky, leporelá , plyšové hračky, zvukové hračky , detská kuchynka, lopta.

Darčeky rozdeľujeme podľa veku a schopností dieťatka hrať sa samé alebo v spolu s rodičmi , alebo súrodencami. Najjednoduchšie sa vyberajú darčeky pre malé deti, oni ešte nemajú nejakú zvlášť preferenciu, no napriek tomu ich vyberieme podľa toho čo ich zaujíma. Obľúbená rozprávková postavička napr. Frozen , Labková patrola, Zajačik Bing, prasiatko Pepo , Walt Disney… Majú to radi na oblečení , s plyšakmi spia, prípadne na obliečkach na posteli alebo aj kdekoľvek inde , ako hry, puzzle alebo pre staršie deti ako PC hry.

V prípade jedlo na Štedrú večeru, sa snažíme pripraviť to čo jeme aj my dospelí, no nie všetko môžu deti jesť. Určite nezavádzať žiadne novoty, aby sme nepokazili večer žalúdočnými problémami alebo bolesťami. Podávame maličké porcie by dieťa zvládlo viacero chodov.

Vytvorme čarovnú atmosféru plnú pokoja , lásky , priateľského ovzdušia. Je dôležité sa vyvarovať hádkam a nedorozumeniam medzi dospelými alebo deťmi navzájom, Oblečenie vyberajte spolu s dieťaťom , aby sa v ňom cítilo čo najpohodlnejšie.

Bc. Ľubica Bombalová