5 dôvodov, prečo si spraviť kapitánsky kurz na lode

Letné mesiace patria dovolenkám, ktoré sa odohrávajú hlavne pri mori. Druhou čoraz viac populárnejšou alternatívou sú dovolenky na mori. Plavby na jachtách sú zážitkom, ktorý navyše ušetrí vaše peniaze, pretože vás vyjdú menej ako hotelové rezorty. Po plavbe budete túžiť ešte po jednej a následne po ďalšej. Vrcholom sa stane moment, kedy budete jachtu sami kormidlovať vďaka kapitánskemu kurzu. Prečo sa oplatí kurz kapitána spraviť?

1. Ušetríte peniaze za skippera

Jednou z položiek za plavbu na prenajatej jachte sú služby skippera. Skipper je pomenovanie pre kapitána lode so skúškami a skúsenosťami s kormidlovaním. Skipperom sa môžete stať aj vy po absolvovaní kapitánskej skúšky. Jej cena nie je nízka, pohybuje sa okolo 1500 € vrátane praktickej skúšky, ale peniaze sa vám vrátia prakticky po prvej plavbe. Za kapitána by ste vysolili denne 150 € plus jeho stravovanie a lôžko na lodi. Nemýľte si však kapitánsky preukaz a preukaz vodca malého plavidla, ktorý platí len na tokoch mimo morí.

2. Získate nové vedomosti a zručnosti

Kapitánsky kurz resp. kurz vodca rekreačného námorného plavidla je skvelá skúsenosť, ktorá vám prinesie nové vedomosti a zručnosti. Na kurze sa naučíte nové poznatky z oblasti prvej pomoci, navigácie, zemepisu, meteorológie alebo technológie lodí. Po kurze sa priblížite nielen k vytúženému kormidlovaniu, ale možno aj k reálnym ponukám typu lode na predaj.

3. Budete o krok bližšie k vlastnej jachte

Jachty na predaj vás začnú lákať až v momente, kedy budete držať v rukách kapitánsky preukaz. Bez preukazu by ste si vlastnú jachtu neužili skutočne reálne so všetkým, čo k plavbe patrí. Prenajaté jachty sú síce fajn, ale vlastná je vlastná. Ak nebudete mať veľké oči a bude vám stačiť jachta z druhej ruky, budete prekvapení z vcelku prijateľnej ceny.

4. Stúpnete v očiach priateľov i rodiny

Šoférák na auto má skoro každý. Ale kto vo vašom okolí sa môže pochváliť šoférakom na jachty? V očiach priateľov i partnerky po kurze kapitána stúpnete. Obdivovať vás budú o niečo viac počas samotnej plavby, kedy bude ich bezpečnosť vo vašich rukách. Ak partnerku nemáte, kapitánskym kurzom prilákate mnohé dámy.

5. Budete sa cítiť slobodnejšie a sebavedomejšie

Počas plavby na jachte sa každý pasažier cíti slobodne a uvoľnene. Pre kapitána sú tieto pocity znásobené. Horizont pred vami, modrá hladina a emócie sa spoja do výbušnej zmesi, ktorá sa nedá s ničím porovnať. Kapitánsky kurz vám dodá nové zážitky i sebavedomie.