Ako vybrať motorový čln pre oddych či dovolenku
Ako vybrať motorový čln pre oddych či dovolenku

Motorové člny sú skvelým spôsobom, ako si užiť vodu, slnko a prírodu. Či už plánujete rybárčiť, vodné športy alebo len relaxovať na palube, existuje mnoho typov motorových člnov, ktoré sprostredkujú zábavu i oddych. Radi vám poradíme, ako si vybrať ten správny pre vašu dovolenku.

Malé motorové člny

Ak hľadáte cenovo dostupný spôsob, ako sa dostať na vodu, malé motorové člny sú pre vás ideálnou voľbou. Tieto člny sú ľahké, prenosné a nevyžadujú veľa údržby. Môžete ich používať na jazerách, riekach alebo v pobrežných vodách. Nejde síce o lode na predaj, ale i tak potrebujete na kormidlovanie člna s výkonom na 4 kW minimálne preukaz vodca malého plavidla. Medzi malé motorové člny patria napríklad:

Nafukovacie člny – sú vyrobené z pevného plastu alebo gumy a majú nafukovaciu komoru, ktorá im dodáva vztlak. Nafukovacie člny sú ľahko skladovateľné. Sú vhodné pre 2 až 6 osôb a môžu dosiahnuť rýchlosť až 30 km/h.

Alumíniové člny – sú vyrobené z ľahkého a odolného kovu, ktorý im umožňuje plávať na plytkej vode. Alumíniové člny sú stabilné, trvanlivé a dobre sa s nimi manipuluje. Alumíniové člny sú vhodné pre 2 až 8 osôb a môžu dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h. Alumíniové člny sú dobré pre rybárčenie, poľovanie alebo prepravu nákladu.

Plastové člny – sú vyrobené z pevného a pružného plastu, ktorý im dodáva tvar a odolnosť. Plastové člny sú ľahšie ako alumíniové, ale ťažšie ako nafukovacie. Môžu mať rôzne dizajny od klasických člnov s lopatkami po moderné člny s trupom. Plastové člny sú vhodné pre 2 až 4 osoby a môžu dosiahnuť rýchlosť až 50 km/h.

Stredne veľké motorové člny

Ak hľadáte viac priestoru, komfortu a výkonu, stredné motorové člny sú pre vás lepšou voľbou. Tieto člny sú väčšie, ťažšie a rýchlejšie ako malé motorové člny. Samozrejme sú aj drahšie, ale nie tak drahé ako jachty na predaj. Stredne veľké člny sa dajú použiť nielen na riekach a jazerách, ale tiež počas plavieb na mori. Medzi stredné motorové člny patria napríklad:

Pontónové člny – sú vyrobené z dvoch až troch nafukovacích alebo pevných trubíc, ktoré sú spojené plošinou. Pontónové člny sú veľmi stabilné, pohodlné a priestranné. Mávajú výbavu ako sedadlá, stolíky, plošiny na ležanie a malú kuchyňu. Pontónové člny sú vhodné pre 6 až 12 osôb a môžu dosiahnuť rýchlosť až 60 km/h. Na takomto člne si dobre oddýchnete, ale môžete tiež usporiadať party.

Bowridery – sú vyrobené z pevného materiálu, ktorý tvorí trup a kabínu. Bowridery majú otvorenú prednú časť, kde sa nachádzajú sedadlá pre cestujúcich. Ide o rýchle, veľmi elegantné člny. Nájdete v nich výbavu podobnú ako na pontónových člnoch. Bowridery sú vhodné pre 4 až 8 osôb a môžu dosiahnuť rýchlosť až 80 km/h.

Kajutové člny – sú vyrobené z pevného materiálu, ktorý tvorí trup a kajutu. Kajutové člny majú uzavretú zadnú časť, kde sa nachádzajú lôžka, kuchyňa, kúpeľňa alebo obývacia izba. Sú určené na dlhšie plavby a často majú luxusnú výbavu. Kajutové člny sú vhodné pre 2 až 6 osôb a môžu dosiahnuť rýchlosť až 100 km/h.

Autor: Gabriela Kudláčová